naglowek
pkmlok@pkmlok.pl

Sekcja bojerowa

Moderator: Romuald Rowecki, tel. +48 604 514 393, e-mail: R.Rowecki@pkmlok.pl

Ogłoszenia

2023.10.02. Młodzi bojerowcy na start.

Drodzy Młodzi Żeglarze Lodowi, Rodzice i Trenerzy,

Litewska flota DN i IDNIYRA Europe zapraszają wszystkich młodych żeglarzy lodowych do wzięcia udziału w przełożonych Mistrzostwach Europy Juniorów 2023 w dniach 8–10 grudnia.

W załączeniu zaktualizowane zawiadomienie o wyścigu.

1 października – 7 grudnia – Wstęp na wydarzenie – normalny: 50 €
8 października Późniejszy wstęp – osobiście: 100 €
Icesailerzy posiadający ważne zgłoszenia na JWC 2023 z ostatniej zimy muszą jedynie przedstawić ważne ubezpieczenie, aby wziąć udział w wydarzeniu.

Romuald

Romuald

2023.09.26. Składki roczne do Floty DN

Uwaga bojerowcy;
Nadszedł czas, ażeby opłacić SKŁADKI DO FLOTY POLSKIEJ DN..
Wysokość składek jest następująca:
• seniorzy - 200 zł,
• juniorzy - 100 zł,
• juniorzy młodsi - 100 zł,
• ice opti - 100 zł,
• składka dla nieaktywnych członków SFPDN - 80 zł. (Składka ta uprawnia do jednego startu w regatach w danym sezonie). Proszę aby przypominać o tym bojerowcom, którzy być może o tym nie wiedzą, a chcieliby raz w sezonie wystartować w regatach.
Nr konta, na który należy dokonać wpłaty:
Konto: Stowarzyszenie Flota Polska DN
38 1240 2265 1111 0010 7566 5697
Adres: ul. Żeglarska 6, 10-160 Olsztyn
W tytule przelewu proszę wpisać: Imię i nazwisko, numer licencji zawodnika PZŻ oraz numer startowy. Jeśli płacimy zbiorczo za kilka osób, to trzeba podać personalia i numery WSZYSTKICH ZAWODNIKÓW.
UWAGA: termin płatności składek mija 30 listopada. Terminu warto dotrzymać, bo jego przekroczenie skutkuje podniesieniem składki o 50%.
Pozdrawiam lodowo.
Romuald

Romuald

2023.05.17. Smutna wiadomość Janusz Januszewski

Odszedł na wieczną wachtę
Zarząd Ludowego Klubu Sportowego Charzykowy oraz charzykowska społeczność żeglarska z wielkim smutkiem przyjęła informację o śmierci nestora żeglarstwa charzykowskiego, wieloletniego członka naszego klubu Janusza Januszewskiego, który odszedł minionej nocy (16.05) w wieku 84 lat.
Janusz Januszewski przez całe swoje żeglarskie życie - zawodnika, trenera i instruktora związany był z Ludowym Klubem Sportowym Charzykowy.
Pochodził ze sportowej rodziny, brat Henryk reprezentował LKS Charzykowy, a brat Edmund przez wiele lat był czołowym zawodnikiem i szkoleniowcem Bazy Mrągowo.
Wspaniały zawodnik, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, członek kadry narodowej w klasie DN, reprezentant Polski na mistrzostwa świata i Europy w klasie DN. Szkoleniowiec kilku pokoleń zawodników LKS Charzykowy. Trener mistrzów Polski, medalistów Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Pod okiem pana Janusza na optimistach i cadetach w Charzykowach szkoliły się setki żeglarzy i bojerowców w klasie DN LKS-u Charzykowy.
Janusz Januszewski przez kilkadziesiąt lat był cenionym i bardzo doświadczonym sędzią żeglarstwa i żeglarstwa lodowego; przez kilka kadencji członek Zarządu LKS Charzykowy, pracował również w Zarządzie Floty Polskiej DN.
Człowiek o wielkim sercu - wielokrotnie udowodnił swoją miłość do żeglarstwa i żeglarzy, wspierając zawodników klubu na różnych etapach ich życia - nie tylko sportowego. Nigdy nie odmawiał pomocy, zawsze miał czas dla zawodników i wszystkich żeglarzy, którzy zwracali się do niego o wsparcie. Do końca aktywny członek klubu, sędziujący regaty, prowadzący szkolenie na optimistach, wyjeżdżający na regaty, zaangażowany w życie i działalność klubu. W klubie był codziennie, bez względu na pogodę czy porę roku, jeszcze w kwietniu pomagał nam przy Regatach Otwarcia Sezonu.
Janusz Januszewski był cenionym i lubianym przez dzieci trenerem, potrafiącym przekazać swoje wielkie doświadczenie i wiedzę. Był najstarszym czynnym zawodnikiem Floty Polskiej DN.
W ubiegłym roku podczas uroczystości obchodów 100. Rocznicy żeglarstwa w Polsce odznaczony najwyższym odznaczeniem Polskiego Związku Żeglarskiego – Medalem Za Szczególne Zasługi Dla Żeglarstwa Polskiego.
Dla naszego klubu i charzykowskich żeglarzy zakończyła się pewna era, pan Janusz dołączył do ukochanej małżonki Teresy i swoich braci, razem żeglują po niebiańskim oceanie.
Zarząd LKS Charzykowy, wyraża najserdeczniejsze wyrazy współczucia synowi Sławomirowi oraz bliskim śp. Janusza Januszewskiego.
Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach, 20 maja /sobota/ o godzinie 11.00. Po Mszy św. odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny w Charzykowach.
Odznaczony:
Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego -1972 r.
Złota Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej - 1981 r.
Złota Odznaka Zasłużony Dla BOŻŻ - 1996 r.
Medal 50 - lecia LZS-u -1997 r.
Medal 50 - lecia Floty Polskiej DN - 2017 r.
Honorowa Odznaka Zasłużony Dla Żeglarstwa Pomorskiego - 2022 r.
Sukcesy sportowe:
1957- Mistrzostwa Polski Juniorów
II miejsce - kl. Omega
1970-Mistrzostwa Polski
I miejsce - kl. DN
1971- Mistrzostwa Polski
III miejsce - kl. DN
1972- Mistrzostwa Polski
II miejsce - kl. DN
1974- Mistrzostwa Świata
XII miejsce- kl. DN
1977- Mistrzostwa Europy
VII miejsce- kl. DN

Attila István Pataki
Our condolences from Hungary

Janusz,- żegnaj mój serdeczny kolego.
Romuald

Romuald

Wszystkie ogłoszenia bojerowe

Artykuły

Tabela wytrzymałości lodu

2020.01.09. Sprawozdanie z przebiegu obrad zebrania sprawozdawczo-wyborczego Flotylli Zachodniej DN

Zebranie odbyło się 30 listopada 2019 r. w świetlicy PKM LOK Poznań, na terenie klubowej przystani w Kiekrzu, i realizowane było zgodnie z przyjętym programem obrad.

Zebranych w drugim terminie o godz. 13.15 przywitał komandor Flotylli Romuald Rowecki i wybrano jednogłośnie kol. Jarosława Klimczyka, członka PKM LOK Poznań, na prowadzącego zebranie. Stwierdzono obecność 12 osób członków Flotylli Zachodniej.

Podsumowanie i ocenę wyników z okresu 2017-2019 r. dokonał Romuald Rowecki, co zostało przyjęte bez uwag i oklaskami. Absolutorium ustępującemu komandorowi udzielono jednogłośnie.

Na Komandora zgłoszono:

  1. Romualda Roweckiego
  2. Marka Berkau

W głosowaniu Romuald Rowecki uzyskał 10 głosów przy 2 wstrzymujących się, na vi-ce komandora wybrano kol. Marek Berkau.

W uznaniu za wyniki sportowe oraz nadzwyczajny wkład pracy wręczono puchary i nagrody.

Za wyniki sportowe:

  1. miejsce: Roger Rowecki DN P-251 Puchar, PKM LOK Poznan 27 miejsce w rankingu DN senior 2019,
  2. miejsce: Paweł Albrecht DN P-62 Puchar, PKM LOK Poznań 39 miejsce w rankingu DN senior 2019,
  3. miejsce: Sebastian Zarzeczański- Różański DN P-353 Puchar, LKS Kiekrz 62 miejsce w rankingu DN senior 2019.

Za olbrzymi wkład pracy na rzecz żeglarstwa lodowego w środowisku wielkopolskim nagrodę Puchar oraz upominki otrzymał kol. Andrzej Groński DN P-28 PKM LOK Poznań.

Piękną nagrodę w postaci "gwizdek bosmański" z okolicznościową grawerką otrzymał świeżo upieczony kapitan żeglugi jachtowej kol. Marek Berkau DN P-172 PKM LOK Poznań!

Zaplanowano uruchomić niezwłocznie naszego quada. Zadanie wykonają: kol. A Groński i A. Brych.

Komandor PKM LOK Ewa Krzywiak szeroko omówiła załatwianie formalności związanych z otrzymaniem nowych licencji sportowych PZŻ oraz sprawy ubezpieczenia zawodników i treningów.

W razie braku bezpiecznych warunków lodowych na jeziorze Kierskim, zaplanowano wyjazdy na jeziora treningi i ew. regaty ICE-Opti oraz DN do Rogoźna lub Bytynia.

Zaplanowano organizację szkolenia bojerowego jesienią, a także zimą na lodzie dla 2 grup ICE-Opti z wielkopolskiego środowiska, które przeprowadzi trener Józef Mikulski:

  1. grupa zaawansowana dla już startujących na wodzie optymistów
  2. grupa początkujących optymistów, członków klubowej szkółki żeglarskiej.

W kalendarzu imprez na rok 2020 mamy zaplanowane zorganizowanie dwóch imprez:

  1. Regaty "Mistrzostwa Flotylli Zachodniej" 18-19.01.2020 r.
  2. Regaty "Mistrzostwa Okręgu Wielkopolskiego". 25-26.01.2020 r.

Na tym zebranie zakończono.

Zebranie Zebranie Zebranie Zebranie Zebranie Zebranie Zebranie Zebranie Zebranie Zebranie

Romuald Rowecki

2020.01.02. Ocalała z Holokaustu spotyka byłego żołnierza: "Dałeś mi życie"

Kliknij na zdjęcie lub tutaj aby przeczytać artykuł.

2019.05.21. "Runner Tracks" o obchodach 50-lecia bojerów DN w Polsce

Kliknij na zdjęcie lub tutaj aby przeczytać artykuł.

2019.04.20. Michał Burczyński: "Wygranie mistrzostw świata na pożyczonym bojerze"

Źródło: ullmansails.com, tłumaczenie: Romuald Rowecki

Tegoroczne DN Iceboat World Championships - Bojerowe Mistrzostwa Świata DN pozostaną w mojej pamięci na bardzo długi czas. Wygrałem regaty za pomocą pożyczonego sprzętu. To niewiarygodne! Jedyną częścią sprzętu, który był mój, to zestaw trzech żagli firmy Ullmana.

Był to mój dziesiąty start w Gold Cup w USA. Wszystko miało iść zgodnie z planem. Ale potem nastąpiła seria niefortunnych zdarzeń, które poważnie wpłynęły na moje plany rozpoczęcia udziału w regatach. Cała ta sprawa wydawała się nieprawdopodobna.

My (polski zespół) mieliśmy kilka dni na rozpoczęcie wysyłania naszego sprzętu –bojerów do USA, z odpowiednim wyprzedzeniem, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych problemów. Nasz sprzęt został zatrzymany na lotnisku w Paryżu. Nasze apele do firmy spedycyjnej nie odniosły żadnego skutku. A kiedy wszystko wyglądało już pozytywnie, nasz pech nadal trwał, ponieważ samolot, który miał przywieść nasz sprzęt na trzy dni przed rozpoczęciem mistrzostw, nie zdążył wystartować z powodu awarii.

Byliśmy bardzo zdenerwowani. Dalsze połączenia z firmą spedycyjną nie przyniosły żadnych rezultatów, poddałem się i po prostu zaakceptowałem, że mój bojer nie dotrze na czas. Pozostało mi tylko potraktować mój pobyt jako okazję do oglądania innych bojerowców i wycieczki turystycznej. Próbowałem pożyczyć łódź bojer, żeby pojawić się na linii startu i wystartować.

Skontaktowałem się z Danielem Hearnem z Madison, który miał kilka zestawów sprzętu, jeden z nich z najwyższej półki, i zaproponował mi właśnie ten. To był niesamowity i niesamowicie wzruszający gest. Trudno mi w tym momencie opisać moje emocje, ale wystarczy powiedzieć, że miałem łzy w oczach. Nie byłem pewien, czy uda mi się zaakceptować tak hojną ofertę. Robiąc to, Daniel Hearn skutecznie wycofał się z wyścigu o tytuł, aby pozwolić mi na ten start w elitarnych szeregach. Dziękuję bardzo, Danielu! Los uśmiechnął się do mnie, a ja wciąż miałem szansę na walkę w Mistrzostwach Świata DN 2019.

Dodatkowo okazało się, że Daniel i ja używamy sprzętu o podobnych parametrach (płozownica i maszt Peter Hamrak), co jest bardzo ważne w tak technicznej dyscyplinie żeglarskiej. Sprzęt był prawie idealnie dopasowany do moich potrzeb. Jedynym sprzętem, który był mój, był zestaw 3 szt. zupełnie nowych żagli Ulmanna, dostarczonych mi przez Rona Sherry tuż przed wyścigiem. Dziękuję Mike Boston z Ullman Sails Detroit za wyprodukowanie ich dla mnie. Na szczęście są wypróbowanym i sprawdzonym elementem wyposażenia, który znam od wielu lat.

Po tych emocjonujących stresujących dniach przed regatami, pojawiłem się na linii startu pełnej determinacji i radości, którą udało mi się osiągnąć, z pomocą moich wspaniałych przyjaciół. Moim celem było umieszczenie w pierwszej dziesiątce. Wiedziałem, że wygranie klasy tak technicznej jak DN na wypożyczonej łodzi było prawie niemożliwe.

Kiedy rozpoczął się pierwszy wyścig i trafiłem na pierwszy znak na trzeciej pozycji, wiedziałem, że mam dobrą prędkość. Wygrałem ten wyścig i następny, i następny. To było jak sen. Wygrałem całe regaty z wielką przewagą punktową, wygrywając 4 z 6 wyścigów. To jest mój trzeci tytuł na świecie i najbardziej pamiętny. Minęło również 40 lat, odkąd mój tata wygrał DN Gold Cup w USA w 1979 roku. Może to tak miało być!

Dodatkowo okazało się, że Daniel i ja używamy sprzętu o podobnych parametrach (płozownica i maszt Peter Hamrak), co jest bardzo ważne w tak technicznej dyscyplinie żeglarskiej. Sprzęt był prawie idealnie dopasowany do moich potrzeb. Jedynym sprzętem, który był mój, był zestaw 3 szt. zupełnie nowych żagli Ulmanna, dostarczonych mi przez Rona Sherry tuż przed wyścigiem. Dziękuję Mike Boston z Ullman Sails Detroit za wyprodukowanie ich dla mnie. Na szczęście są wypróbowanym i sprawdzonym elementem wyposażenia, który znam od wielu lat.

Po tych emocjonujących stresujących dniach przed regatami, pojawiłem się na linii startu pełnej determinacji i radości, którą udało mi się osiągnąć, z pomocą moich wspaniałych przyjaciół. Moim celem było umieszczenie w pierwszej dziesiątce. Wiedziałem, że wygranie klasy tak technicznej jak DN na wypożyczonej łodzi było prawie niemożliwe.

Kiedy rozpoczął się pierwszy wyścig i trafiłem na pierwszy znak na trzeciej pozycji, wiedziałem, że mam dobrą prędkość. Wygrałem ten wyścig i następny, i następny. To było jak sen. Wygrałem całe regaty z wielką przewagą punktową, wygrywając 4 z 6 wyścigów. To jest mój trzeci tytuł na świecie i najbardziej pamiętny. Minęło również 40 lat, odkąd mój tata wygrał DN Gold Cup w USA w 1979 roku. Może to tak miało być!

Copyright © 2005 Poznański Klub Morski Ligi Obrony Kraju

Projekt, wykonanie, administracja: BB