naglowek
pkmlok@pkmlok.pl

Sekcja modelarska - historia

Rys historyczny Sekcji Jachtów Sterowanych Radiem "Wodnik"

Modelarnia okrętowa powstała w 1948 roku przy Zarządzie Okręgu Ligi Morskiej ul. Chełmońskiego 22 w Poznaniu. Organizatorami modelarni byli Jan Czarnecki i Edward Witczak. Kolejnym kierownikiem i wieloletnim instruktorem był Czesław Dworek. Początki klubu tworzą członkowie klubu żeglarskiego i zarazem modelarskiego, do których należą między innymi:

Po przymusowym połączeniu Aeroklubu, Ligi Morskiej i TPŻ powstaje Liga Przyjaciół Żołnierza, modelarnia istnieje nadal i swą siedzibę przenosi na ul. Marcelińską. Kolejne siedziby klubu to:

W 1954 roku na jeziorze Maltańskim w Poznaniu zostały zorganizowane I Ogólnopolskie Zawody Modeli Pływających. Był to zalążek zorganizowanego modelarstwa a zarazem corocznie rozgrywanych Mistrzostw Polski. Klub nasz od pierwszych lat istnienia dominował w Mistrzostwach Polski zajmując szereg miejsc medalowych oraz zdobywając wielokrotnie drużynowo Mistrzostwo Polski. W kolejnych latach istnienia klubu nadal utrzymywaliśmy się w ścisłej czołówce kraju a nasi członkowie zdobywali medale na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Należeli do nich:

Klub nasz prowadzili następujący kierownicy - instruktorzy:

Najdłużej "szefował" klubowi kolega Jerzy Przybysz - aż 31 lat.

Sekcja Jachtów Sterowanych Radiem "Wodnik" z dniem 1 kwietnia 2008 roku została wchłonięta przez Poznański Klub Morski. Od początku 2008 roku konkurencja jachtów sterowanych radiem uznana została jako sport kwalifikowany. Klub nadal należy do czołówki krajowej w dziedzinie jachtów sterowanych radiem. Utrzymuje stałe kontakty sportowe z klubami z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

Przedstawiciele sekcji już jako członkowie Poznańskiego Klubu Morskiego LOK czynnie uczestniczą w pracach zarządu Sekcji Modelarskiej Jachtów Sterowanych Radiem oraz w Centralnej Radzie Modelarskiej przy Zarządzie Głównym LOK w Warszawie.

Nasz klub zapisał się chlubną kartą w historii modelarstwa żaglowego.

W tym roku obchodzimy "60 urodziny", już pod skrzydłami Poznańskiego Klubu Morskiego LOK

Copyright © 2005 Poznański Klub Morski Ligi Obrony Kraju

Projekt, wykonanie, administracja: BB