1345CAFORIO LauroITA90009
1414KHARLOV SergiejRUS03003

8-10 sierpnia 2008 - Bitterfeld (Niemcy)

Impreza w Bitterfeld była ostatnią eliminacją Mistrzostw Europy F-125.

Henryk Synoracki podobnie jak w Morze pewnie stanął na najwyższym stopniu podium. Stopień niżej znalazł się główny rywal w walce o tytuł - Francesco Marsala. Na trzecim miejscu dosyć nieoczekiwanie zawody ukończył Marcin Zieliński. Łatwo nie było. Największym przeciwnikiem wszystkich zawodników była pogoda - silny wiatr i wysoka fala sprawiły, że sobotnie wyścigi w ogóle się nie odbyły, a z niedzielnych czterech rozegrano tylko dwa po niegroźnej wywrotce Erko Aabramsa z Estonii.

Taki wynik ostatniej eliminacji oznacza, że Henryk Synoracki pomimo świetnej drugiej połowy sezonu uległ Francesco Marsali tracąc do niego jedynie 3 punkty i musi się w tym sezonie zadowolić srebrnym krążkiem Mistrzostw Europy F-125. Brąz po zaciętej rywalizacji z Waynem Turnerem zdobył Toomas Mets.

25-27 lipca 2008 - Mora (Szwecja)

Na wodach (powstałego na skutek uderzenia meteorytu) jeziora Siljan rozegrano trzecią eliminację Mistrzostw Europy F-125.

Henryk Synoracki w końcu zaprezentował swoją właściwą formę i zdobył komplet 1200 punktów nie dając rywalom żadnych szans. Bezpośrednio za jego placami znalazł się Francesco Marsala oraz Wayne Turner. Toomas Mets ukończył wyścig na piątym miejscu ulegając nierówno jeżdżącemu Viktorowi Vo.

Reprezentant Poznańskiego Klubu Morskiego dzięki zwycięstwu awansował na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej F-125 wyprzedzając Toomasa Metsa i zmniejszył stratę do Francesco Marsali z dziewięciu do sześciu punktów. Kolejna, ostatnia, eliminacja odbędzie się za dwa tygodnie w niemieckim Bitterfeld.

28-29 czerwca 2008 - Śrem

W Śremie zawodnicy klasy 0-500 walczyli o tytuł Mistrza Europy. Równolegle rozegrano kolejne eliminacje Mistrzostw Polski.

Leszek Glogier po udanych zawodach w Chodzieży przyjechał do Śremu pełen nadziei na poprawę osiągów. Nie zawiódł się i znalazł podczas zawód optymalną konfigurację sprzętu kończąc ostatni wyścig na drugim miejscu. W punktacji ogólnej zajął trzecie miejsce.

21-22 czerwca 2008 - Myślibórz

Zawody w Myśliborzu były areną walki w drugiej eliminacji Mistrzostw Europy F-125.

Po zawodach w Boretto, gdzie Henryk Synoracki zajął czwarte miejsce, celem było podium. Udało się, chociaż mogło być znacznie lepiej. Synoracki pewnie wygrał pierwszy bieg, lecz w drugim już na pierwszym zakręcie spotkały go problemy z silnikiem. Dopiero poranny trening w drugim dniu zawodów pozwolił poznać przyczynę - awarii uległ zapłon. Po wymianie Synoracki dwukrotnie przekroczył linię mety na trzecim miejscu. W ogólnym rozrachunku zajął trzecie miejsce za Waynem Turnerem z Wielkiej Brytanii i zwycięzcą Francesco Marsalą w Włoch.

W klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy Henryk Synoracki zajmuje trzecie miejsce ze stratą jednego punktu do zwycięzcy wyścigu w Boretto Toomasa Metsa i dziewięciu punktów straty do Francesco Marsali. Kolejna eliminacja odbędzie się w ostatni weekend lipca w szwedzkiej Morze.

7-8 czerwca 2008 - Żnin

W Żninie odbyły się drugie eliminacje Mistrzostw Polski oraz druga eliminacja Mistrzostw Europy F-350.

Henryk Synoracki uległ namowom PZMWiNW i wziął udział w wyścigach klasy 0-350. Zajął dziewiąte miejsce punktując jedynie w dwóch wyścigach - z przyczyn zdrowotnych zrezygnował ze startu w niedzielnych biegach. Mimo, że start w tej klasie był trochę przypadkowy, Synoracki okazał się jedynym polskim zawodnikiem będącym w stanie zdobywać punkty. Bartłomiej Marszałek (Polonia Warszawa) nie ukończył żadnego biegu.

24-25 maja 2008 - Chodzież

Zawody w Chodzieży były miejscem rozgrywania pierwszych eliminacji Mistrzostw Polski sezonu 2008. Po kilku latach nieobecności sport motorowodny ponownie zagościł na uznawanym za wymarzone dla tej dyscypliny sportu jezioro.

Leszek Glogier w silnie obsadzonej klasie T-550 zajął czwarte miejsce, co jest dobrym prognostykiem przed kolejnymi eliminacjami Mistrzostw Polski. Sprzęt był niezawodny i niewiele brakowało do podium. Wygrał Marcin Gembiak (Posnania).

W klasie 0-125 pierwszy z trzech biegów wygrał nasz reprezentant - Henryk Synoracki. Niestety później nie szło już tak dobrze i poznaniak zmuszony był wycofać się z rywalizacji po awarii silnika. W ogólnej punktacji uplasował się na piątym miejscu, a zwyciężył Marcin Zieliński (SKM LOK Szczecin).

Artykuł o Henryku Synorackim w magazynie Speed z marca 2008 r.

artykuł Speed, marzec 2008

Kliknij na miniaturę aby zobaczyć artykuł w pełnym rozmiarze.

I eliminacja ME F-125 w Boretto

Ostatni wyścig, Radosław Patroniak

Przedruk z Głosu Wielkopolskiego, 13 maja 2008 r.

Sezon sportów motorowodnych rozpoczął się od tragicznego w skutkach wypadku podczas zawodów we włoskim Boretto. Zginął w nim utytułowany Węgier, jeżdżący na autriackiej licencji, 52-letni Janos Feil.

- Był mistrzem Europy. Nigdy nie preferował szalonej jazdy. Stawiał na ostrą walkę, ale przy tym dbał o fair play i zdrowie innych zawodników - wspominał swojego kolegę i rywala Henryk Synoracki.

Trudno jednoznacznie określić przyczyny wypadku. Jedna z wersji mówi o awarii sprzętu, inna o zbyt niebezpiecznej jeździe, a jeszcze inna o tym, że Feil zasłabł podczas wyścigu. Łódź Węgra z całą mocą uderzyła w zaparkowaną na rzece barkę. Tragizm sytuacji spotęgowała obecność na zawodach żony Feila, która podczas akcji ratowniczej doznała zawału serca. Zawody w tym momencie przerwano, ale wcześniej trzech Polaków walczyło o jak najwyższą pozycję w klasie F-125. - Jak się nie jeździ w niej przez cztery latam to się traci czucie wody, więc czwarte miejsce tym razem traktuję jako dobry prognostyk przed kolejnymi eliminacjami - przyznał Synoracki.