naglowek
pkmlok@pkmlok.pl

Sekcja motorowodna - osiągnięcia w sezonie 2013

Sezon motorowodny 2013 Henryka Synorackiego

Po udanym sezonie 2012 obrona dwóch tytułów Mistrza Europy w klasach F-125 oraz 0-175 nie będzie łatwym zadaniem.

Po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w klasie 0-125 odbędą się w Polsce - w Chodzieży. Przed rokiem w Tallinie Henryk Synoracki uplasował się tuż za podium, co jest dotychczas jego najlepszym osiągnięciem w tej imprezie mistrzowskiej.

Zaplanowane starty:

Dotychczasowe wyniki w sezonie 2013

I eliminacja Mistrzostw Europy F-125 w Boretto

Pomimo bardzo wysokiego stanu wody na rzece Pad tydzień przed zawodami, udało się bezpiecznie przeprowadzić I eliminację Mistrzostw Europy F-125 w Boretto we Włoszech. Po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie o klasyfikacji końcowej w eliminacji Mistrzostw Europy decydowały wyniki uzyskane we wszystkich trzech biegach, a nie jak dotychczas wyniki trzech lepszych biegów z czterech rozegranych. Ten format będzie obowiązywał w całym cyklu F-125.

Pierwszy bieg wygrał reprezentant gospodarzy - Manuel Zambelli. Tuż za nim uplasował się Henryk Synoracki. Włoch nie dotarł do mety w drugim biegu z powodu usterki technicznej, co ułatwiło zadanie reprezentantowi PKMor LOK. Trzeci bieg również padł łupem Synorackiego, co przypieczętowało zwycięstwo w całych zawodach z dorobkiem 1100 punktów na 1200 możliwych do zdobycia. Zambelli zajął drugą pozycję z 700 punktami na koncie.

Klasyfikacja Mistrzostw Europy F-125 po pierwszej eliminacji:

  1. Synoracki Henryk - 20 pkt
  2. Zambelli Manuel - 17 pkt
  3. Zilioli Alex - 15 pkt
  4. Zieliński Marcin - 13 pkt
  5. Peeba Marek - 11 pkt
  6. Kęciński Sebastian - 10 pkt

Boretto 2013

Boretto 2013

Mistrzostwa Świata w klasie 0-125 w Chodzieży

Pierwszy raz Mistrzostwa Świata w klasie 0-125 zostały rozegrane w Polsce. Areną zmagań było Jezioro Miejskie w Chodzieży, które wraz z imprezami towarzyszącymi zapewniło kibicom sporo atrakcji.

Po zaciętej rywalizacji Henryk Synoracki zdobył jako pierwszy Polak medal Mistrzostw Świata w klasie 0-125. Uległ jedynie zespołowym kolegom - Mistrzowi Świata Manuelowi Zambelliemu oraz Wicemistrzowi Rene Bechncke. Brąz sprawił, że Synoracki został jedynym polskim motorowodniakiem, który w dorobku ma medale Mistrzostw Świata w trzech różnych klasach wyścigowych, tj. 0-125, 0-250 oraz 0-350.

Chodzież 2013

Chodzież 2013

Chodzież 2013

Chodzież 2013

Chodzież 2013

Chodzież 2013

Chodzież 2013

II eliminacja Mistrzostw Europy F-125 w Rudnicach nad Łabą

Podobnie jak w Boretto, motorowodniacy mieli wiele szczęścia, ponieważ na trzy tygodnie przed zawodami w Rudnicach obowiązywało zagrożenie powodziowe. Poziom wody szybko wrócił do normy i pozwolił na bezpieczne rozegranie zawodów, których organizacja stała na bardzo wysokim poziomie.

Henryk Synoracki zajął ostatecznie drugie miejsce na podium za zwycięzcą trzech biegów i całych zawodów - Manuelem Zambellim. W pierwszym z trzech biegów przed reprezentantem LOK-u do mety dotarł Marcin Zieliński.

Klasyfikacja Mistrzostw Europy F-125 po drugiej eliminacji:

1. Synoracki Henryk - 37 pkt, Zambelli Manuel - 37 pkt

3. Zieliński Marcin - 28 pkt

4. Kęciński Sebastian - 23 pkt

5. Peeba Marek - 22 pkt

6. Probst Stefan - 18 pkt

...

III eliminacja Mistrzostw Europy F-125 w Baja

Węgry przywitały motorowodniaków temperaturą niższą niż w minionych latach i zamiast 38 stopni Celsjusza w cieniu w sobotę było jedynie 30. Niedziela upłynęła pod znakiem przelotnych opadów, które były zapowiedzią popołudniowego oberwania chmury, które uniemożliwiło rozegranie trzeciego, ostatniego biegu.

Po raz pierwszy, i mamy nadzieję ostatni w tym sezonie, Henryk Synoracki ukończył zawody tuż za podium. Zwyciężył Marek Peeba przed Marcinem Zielińskim oraz głównym rywalem w walce o tytuł Manuelem Zambellim. Różnice punktowe były minimalne, a rywale nie przebierali w środkach - zaistniała nawet konieczność zebrania międzynarodowego jury. Przed ostatnią eliminacją Mistrzostw Europy matematyczną szansę na zdobycie złotego medalu ma aż pięciu zawodników.

Klasyfikacja Mistrzostw Europy F-125 po trzeciej eliminacji:

1. Zambelli Manuel - 52 pkt

2. Synoracki Henryk - 50 pkt

3. Zieliński Marcin - 45 pkt

4. Peeba Marek - 42 pkt

5. Kęciński Sebastian - 32 pkt

6. Probst Stefan - 25 pkt

...

IV eliminacja Mistrzostw Europy F-125 w Bitterfeld

Perfekcyjnie zorganizowane zawody w Niemczech były gospodarzem ostatniej rundy cyklu Mistrzostw Europy. Podobnie jak na Węgrzech, w roli głównej wystąpiła pogoda - silny wiatr sprawił, że jezioro pokryło się łamiącymi się falami. W sobotni poranek odbyły się treningi, ale na pierwsze biegi trzeba było czekać aż do niedzielnego popołudnia.

Na starcie do zawodów wiadomym było, że 2 punkty w klasyfikacji generalnej między Manuelem Zambellim a Henrykiem Synorackim to zdecydowanie zbyt mało, żeby Włoch mógł się czuć bezpiecznie na pozycji lidera. Start do pierwszego biegu zapewnił aż nadmiar emocji. Zambelli i Synoracki szli łeb w łeb do czasu aż. Włoch został wyrzucony z łódki po przekoziołkowaniu łodzi na pierwszej boi. Szczęśliwie nie ucierpiał, ale z oczywistych względów do restartu nie miał prawa. To sprawiło, że Synorackiemu do objęcia pozycji lidera wystarczyło trzecie miejsce. Dzięki spokojnej jeździe udało się uplasować na drugiej pozycji. Sędziowie zamierzali rozegrać drugi bieg, lecz do niego nie doszło z uwagi na ponowne pogorszenie pogody. Pierwszy bieg okazał się być jedynym i ku rozczarowaniu Zambelliego pozbawił go jakiegokolwiek medalu. W zawodach zwyciężył Marek Peeba z Estonii, drugim został Henryk Synoracki, a podium uzupełnił Marcin Zieliński.

W klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy F-125 Henryk Synoracki obronił wywalczony przed rokiem tytuł plasując się przed Markiem Peebą i Marcinem Zielińskim. Udało się to osiągnąć w dużej mierze dzięki równej jeździe na wysokim poziomie na przestrzeni całego sezonu - trzy z czterech eliminacji kończąc na podium.

Bitterfeld 2013

Klasyfikacja Mistrzostw Europy F-125 w 2013 roku:

1. Synoracki Henryk - 67 pkt

2. Peeba Marek - 62 pkt

3. Zieliński Marcin - 60 pkt

4. Zambelli Manuel - 52 pkt

5. Kęciński Sebastian - 43 pkt

6. Probst Stefan - 38 pkt

...

Mistrzostwa Europy w klasie 0-175 w Skulsku

Mistrzostwa zawitały nad urokliwe jezioro Skulska Wieś w ostatnich dnia sierpnia. Henryk Synoracki stanął przed trudnym zadaniem nie tylko zdobycia trzeci raz z rzędu tytułu Mistrza Europy w tejże klasie, ale przede wszystkim szybkim przystosowaniem sprzętu do mocniejszego silnika po ostatnim wyścigu sezonu w klasie F-125 w Bitterfeld. Niestety nie wszystko poszło po jego myśli.

Pierwszy bieg był jedynym w całym sezonie, którego nie ukończył. Łódź okazała się w wietrznych warunkach niesterowną i ze względów bezpieczeństwa należało czym prędzej wrócić do pomostu. Zastosowane poprawki dały rezultaty i kolejne biegi bezpiecznie Synoracki kończył odpowiednio na czwartym, piątym i trzecim miejscu. W końcowej klasyfikacji uplasował się tuż za podium, co zważywszy na problemy wcale nie okazało się złym rezultatem.

Skulsk 2013

Skulsk 2013

Skulsk 2013

Skulsk 2013

Skulsk 2013

Podsumowanie sezonu motorowodnego 2013

Udział w trzech bataliach o medale Mistrzostw Świata i Europy zakończony zdobyciem złotego medalu Mistrzostw Europy F-125 oraz brązowego medalu Mistrzostw Świata w klasie 0-125 jest z pewnością najlepszym podsumowaniem minionego sezonu. Henryk Synoracki został pierwszym Polakiem z medalami Mistrzostw Świata w trzech różnych klasach wyścigowych oraz zrównał się dorobkiem medalowym z Waldemarem Marszałkiem - dotąd samotnym najlepszym polskim motorowodniakiem. Pozostaje właściwie spożytkować przerwę zimową tak, aby wyśrubować ten medalowy rekord w przyszłym sezonie.

Copyright © 2005 Poznański Klub Morski Ligi Obrony Kraju

Projekt, wykonanie, administracja: BB