naglowek
pkmlok@pkmlok.pl

Wiadomości archiwalne 2012 - 2019

2019.12.14. Opłatek klubowy

Miesiąc grudzień przybliżył nam świadomość nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, i tym samym zorganizowania, zgodnie z tradycją, klubowej uroczystości opłatkowej, która w tym roku wypadła nam 14 grudnia.

Młody i prężny dziewczęcy zarząd sprawnie zorganizował tą uroczystą imprezę, ale już bardziej nowocześnie jak dotychczas, i do tego pięknie udekorował świetlicę dorodną choinką ufundowaną przez Jarka K.

Uroczystość z dużym wdziękiem poprowadziła nasza Pani Ewa-komandor, dziękując wszystkim za wkład pracy społecznej i zaangażowanie w rozwój klubu, szczególnie młodej kadrze trenerskiej.

Frekwencja dopisała w 120%, hasło: "każdy przyniesie coś smacznego" spełniło się tak obficie, że potrzebne były poprawiny następnego dnia, ażeby skonsumować pozostałości. Było wesoło i gwarno, co widać na zdjęciach (patrz: galeria), a przy dzieleniu się opłatkiem, życzeń zdrowia i wszystkiego najlepszego nie było końca.

Romuald

2019.12.13. Jubileuszowa uroczystość "Kaszalota"

Jak szybko mija czas zauważyliśmy, gdy spostrzegliśmy, że statut Floty Polskiej DN wymaga przeprowadzenia kolejnego zebrania sprawozdawczo wyborczego Flotylli Zachodniej DN, co zbiegło się z jubileuszem naszego "wiecznego" kierownika sekcji bojerowej PKM LOK Poznań, Andrzeja Grońskiego.

Optymalnym terminem, który mógł połączyć obie imprezy, był 30 listopada, w "Andrzejki", i tak też się stało. W odświętnie przygotowanej przez Dorotę świetlicy, sympatię solenizanta, odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które przebiegło w miłej atmosferze. Nic się nie zmieniło: program jak zwykle, szkolenie młodych żeglarzy wodnych klasy Optimist ze środowiska kierskiego, Romuald Rowecki pozostał nadal komandorem Flotylli Zachodniej DN a Marek Berkau, świeżo upieczony kapitan jachtowy, jego zastępcą na najbliższe dwa lata.

Bezpośrednio w nawiązaniu do zebrania wystartowała jubileuszowa uroczystość 80-lecia Andrzeja Grońskiego, popularnego "Kaszalota". Szanowny Jubilat otrzymał od Komandora klubu Ewy Krzywiak prezent z okolicznościowy: gwizdek bosmański z grawerką, od Zarządu Klubu żeglarski krawat. Najbliższe koleżeństwo sprezentowało wypolerowany mosiężny dzwon z okolicznościowym napisem a Romuald, stary/nowy komandor Flotylli, podarował swemu najlepszemu koledze piękny puchar z jubileuszową dedykacją.

Był bardzo smaczny, olbrzymi, piękny tort z okolicznościowym napisem i dużym rysunkiem bojera z żaglem nr 28, osobistym numerem Jubilata, oraz wiele rozmaitych słodkości, no i oczywiście wspaniały szampan z dalekiej Hiszpanii.

Serdecznych życzeń z racji jubileuszu, urodzin i imienin nie było końca, chóralne śpiewy "100 lat i jeszcze więcej" ciągnęły się głośno i daleko a do końca biesiady było jeszcze kilka godzin.

Co tutaj nie napisano, można zobaczyć na fotografiach dokumentujących tą uroczystą imprezę. Zdjęcia wykonali: Paweł Albrecht, Krzysztof Brych, Marek Berkau i Romuald Rowecki.

W niedzielę odbyły się poprawiny: biesiady ciąg dalszy, było hucznie i wesoło. Strat w ludziach i sprzęcie nie zanotowano!

Romuald

2019.11.27. Zaproszenie na spotkanie opłatkowe

2019.11.20. PKM LOK po sezonie letnim 2019

W sezonie 2019 PKM LOK wystartował z programem dla najmłodszych żeglarzy "Żeglarska Przygoda". Kadra trenerska prowadziła zajęcia przez 8 wakacyjnych tygodni, z krótkimi przerwami na zgrupowania sekcji sportowej. Szkoliliśmy ponad 50 dzieci w wieku od 6 do 15 roku życia. Dla wielu z nich była to największa przygoda życia, i postanowiły zapisać się do naszej szkółki żeglarskiej już we wrześniu.

Zawodnicy Sekcji Regatowej sezon 2019 rozpoczęli od treningów i startów w lokalnych regatach w klasach Laser 4,7, Laser Radial oraz OPTYMIST. Planem na sezon było poprawienie wyników w Pucharze Polski oraz zdobycie eliminacji do Mistrzostw Polski. Czterech zawodników Optymist B uzyskało awans na Mistrzostwa Polski w Giżycku gdzie poprawili swoje wyniki z sezonu 2018. Paweł Sikora, jako jedyny "pełnoetatowy" zawodnik w klasie LASER, rozpoczął sezon od wygranej w Regatach Otwarcia Sezonu. Wystartował w regatach eliminacyjnych Pucharu Polski w Pucku, a na koniec sezonu zdobył Brązowy Medal Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego (wyniki).

Paweł (trener)

PKM LOK PKM LOK PKM LOK PKM LOK

Sukces ten to zasługa:

 • trenerów, ich zaangażowania, cierpliwości i tworzenia przyjaznej atmosfery dla nowych dzieci,
 • zawodników, ich ciężkiej pracy i wytrwałości,
 • rodziców, ich konsekwencji i wsparcia dzieci i trenerów,
 • zarządu, jego zaufania do działań trenerów i pomoc w każdej materii,
 • bosmana i gospodarza, że zawsze że wszystkim można do nich przyjść i zawsze służą pomocą,
 • wszystkich członków klubu, ich uśmiech, poparcie i mile słowo dają "legitymizację" do dalszych działań.

"Nowa ekipa" wpisuje się w wizję i politykę klubu. To dzięki tym wszystkim osobom chce się spędzać czas na przystani i pracować z dziećmi!

Dominika (organizator)

2019.11.19. Kapitańskie gratulacje

Kapitańskie gratulacje dla Marka Berkaua, który właśnie otrzymał patent kapitana żeglugi jachtowej. Brawo Marek!!!

Jest to bardzo chwalebne zdarzenie dla naszego morskiego klubu, ponieważ Marek jest teraz już piątym kapitanem.

Romuald

2019.11.13. PKM LOK na Żeglarskiej Gali 2019, 8 listopada 2019 r.

Na uroczystej Gali Żeglarskiej WOZŻ 2019 nie zabrakło akcentów podkreślających sukcesy naszych działaczy i żeglarzy sportowców. Uroczystość Gali prowadziła z dużą werwą i olbrzymim wdziękiem Ewa Krzywiak, nasza Pani Komandor.

Oprócz sukcesów seniorów w klasach turystycznych, wyróżnić należy duży sukces sportowy wychowanka naszej młodzieżowej szkółki żeglarskiej, Pawła Sikory, który zajął 3. miejsce w klasie Laser 4,7 chłopców do lat 14 w "Żeglarskim Pucharze Miasta Poznania za sezon 2019", który to uwidoczniony jest na zdjęciu w czasie wręczania medali.

Bezapelacyjne zwycięstwo w turystycznej klasie omega zajęła załoga Dariusza Żeberskiego, który wraz z rodzinną załogą wygrał Puchar Prezesa WOZŻ 2019 oraz roczną punktację "Żeglarski Puchar Miasta Poznania Jachtów Turystycznych 2019".

Polski Związek Żeglarski wyróżnił Medalem 95-lecia PZŻ naszych długoletnich działaczy: kol. Józefa Mikulskiego oraz Zbigniewa Ornafa.

W latach ubiegłych na Gali byliśmy szczególni widoczni z okazji 50-lecia bojerów i osiągniętych sukcesów sportowych w żeglarstwie lodowym, teraz natomiast z okazji sukcesów w żeglarstwie wodnym. Jestem przekonany, że obecnie aktywnie działająca młodzieżowa szkółka żeglarska spowoduje, że na przyszłej Gali będzie więcej sukcesów sportowych młodych żeglarzy niż naszych zasłużonych seniorów turystów.

Romuald

2019.10.27. Zakończenie sezonu szkolenia letniego 2019 w młodzieżowej szkółce żeglarskiej

Nasza klubowa szkółka żeglarska, która tak wspaniale rozwinęła się w tym roku dzięki bardzo intensywnej i wydajnej pracy kadry trenerskiej i silnemu wsparciu ze strony zarządu, uroczyście zakończyła sezon letni.

Było ognisko, na które dzieci same nazbierały chrust, tradycyjna kiełbaska pieczona na ogniu oraz bogaty zimny bufet. Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe nagrody. Wszyscy byli zadowoleni, co pokazują uśmiechnięte twarze dzieci oraz kadry trenerskiej.

Na ten sukces ciężko pracowała kadra szkoleniowa i organizacyjna oraz bardzo zaangażowani rodzice tychże dzieci, którzy regularnie i punktualnie dowożą i odbierają je po zajęciach-treningach, oraz aktywnie wspierają działalność szkoleniową i wychowawczą.

Duże i zasłużone brawa dla trenerów: Ewy Pawlak i Pawła Kurzawy, organizatorki Dominiki Kołodziejskiej oraz Komandora Klubu Ewy Krzywiak.

Romuald

2019.10.15. Patryk Żeberski Mistrzem Polski Juniorów w klasie Słonka

Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Słonka zostały rozegrane na Jeziorze Kierskim w dniach 12-13 października 2019 r. Bardzo dobre warunki wietrzne pozwoliły rozegrać 5 wyścigów. Patryk Żeberski, reprezentujący Poznański Klub Morski LOK wraz z Kubą Olejnikiem JKW Poznań (wnuk naszych Członków), po zaciętej żeglarskiej walce wywalczyli tytuł Mistrzów Polski Juniorów. Patryk już po raz drugi - pierwszy tytuł wywalczył w 2016 roku.

Nasza druga załoga, debiutująca w klasie Słonka: Paweł Sikora i Josh Kurzawa, dzielnie walczyli i nie poddali się mimo bardzo silnego wiatru.

Gratulacje dla Mistrzów i Debiutantów!

Wyniki regat znajdują się tutaj (pdf).

Ewa Krzywiak

2019.10.08. Jesienne spotkanie

Pomimo niskiej temperatury, po pierwszym przymrozku, w klubie było rojno i gwarno. Oprócz zajęć szkoleniowych dla młodzieży, jesienne słońce przyciągnęło do klubu także wierną kadrę zasłużonych członków, którzy, jak widać na zdjęciu, wystawiali się do słońca.

Romuald

2019.10.03. Sukces naszych żeglarzy w klasie Omega Turystyczna

Nie dość, że roczny ranking indywidualny wygrał sternik Dariusz Żeberski z swoją załogą (Jolanta Żeberska, Marek Kowalski i Patryk Żeberski), to jeszcze wygraliśmy ranking drużynowy, daleko zostawiając za sobą konkurencję. Na omegach wystartowało 7 naszych załóg, które zdominowały rywalizację w tej klasie.

Podkreślić należy, że to sportowe osiągnięcie zawdzięczamy Markowi Berkau, kierownikowi sekcji turystycznej, który w tym roku skutecznie zmobilizował swoich członków do aktywnego działania także na polu sportowym.

Ranking w klasie Omega Turystyczna znajduje się tutaj (pdf).

Romuald

2019.09.27. Po Regatach o Puchar Komandora PKM LOK, 21-22 września 2019 r.

Wyniki:

Zdjęcia z imprezy znajdują się tutaj.

Romuald

2019.09.26. Sukces naszych załóg na "Regatach Jachtów Turystycznych o Memoriał Sławka Dabińskiego", 21 września 2019 r.

Wspaniały sukces naszych załóg, startujących na omegach w Regatach o Memoriał Sławka Dabinskiego, zorganizowanych 21 września 2019 r. przez klub Wagabunda w Krzyżownikach.

Gratulacje!!!

Romuald

2019.09.26. Regaty żeglarskie w klasie omega z okazji 70-lecia klubu ŻLKS Kiekrz, 14 września 2019 r.

Ludowy Klub Sportowy, popularny LKS Kiekrz, z okazji 70-ej rocznicy istnienia zorganizował okolicznościową imprezę oraz pierwsze w Polsce regaty trzech pokoleń, które odbyły się 14 września 2019 r. na Jeziorze Kierskim.

Warunkiem udziału w regatach, który wymyślił Zdzisław Rochowski z ŻLKS, było ażeby załoga składała się z trzech pokoleń, a mianowicie: dziadek lub babcia, rodzic oraz wnuczek lub wnuczka. Warunkiem zaliczenia wyścigu do regat "było nie zgubić dziadka". Takie warunki spełniło 7 załóg z Kiekrza i 3 z terenu Polski. Następnie załogi uczestniczyły w quizie na temat historii klubu LKS. Udział trzech pokoleń w każdej załodze wytworzył bardzo życzliwy i wesoły klimat zawodów.

Przy pięknej pogodzie i bardzo zmiennym co do kierunku wietrze sile około 3B, można było przeprowadzić 3 wyścigi, nie przemęczając starszego pokolenia. Sukcesem było to, że żaden dziadek nie został zgubiony i wszyscy szczęśliwie dotarli do mety!!!

Po regatach odbyła się oficjalna uroczystość 70-lecia LKS Kiekrz, w czasie której te trzy pokolenia bawiły się w niespotykanej wesołej i życzliwej atmosferze. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością bardzo już wiekowi nestorzy klubowi, żyjący jeszcze założyciele tego klubu, jak np. Pan Stefan Krzyżanski, lat 99, Pan prof. Włodek Fiszer, lat 89, uwidocznieni na zdjęciu razem z Romualdem Knasieckim, pierwszym polskim bojerowym Mistrzem Świata, oraz przedstawiciele starszego już pokolenia, jak np. Pani Irena Bartkowiak-Wróbel, lat 95, których obecność udokumentowano na licznych fotografiach w towarzystwie młodego pokolenia z zasłużonych rodzin: Knasieckich, Blaszków, Witczaków i innych. Niestety zabrakło nam obecności "Bolecha", legendarnego działacza, trenera i zawodnika LKS i śp. Bolesława Knasieckiego wraz z śp. małżonką Wandą.

Organizator, przewidując uroczystości na wiele godzin, zabezpieczył obecnych w bardzo bogaty smaczny wikt w postaci cateringu od słodkości: placków, tortów, ciastek, z wieloma rodzajami płynów do picia, a nieco później, dobrze zaopatrzony bufet zimnych i ciepłych dań, a gdy stoły były już puste, uruchomiony został profesjonalny grill, który serwował kiełbaski, szaszłyki i wspaniałe kotlety z karkówki, łącznie z bogatym zestawem pieczywa oraz przypraw. W międzyczasie pracował także bufet piwny. Osobnym przysmakiem była zupa rybna.

Orkiestra grała miłe dla ucha melodie, co jeszcze bardziej uprzyjemniło degustację i nieskończone dyskusje i żeglarskie rozmowy oraz tańce, które trwały do rana.

Z naszego klubu wystartowały 3 załogi, z rodzin; Słodeckich: Lech, Tomasz i Łukaszek, Roweckich: Romuald, Roma i Jan Sibilscy, Żeberskich: Longin, Dariusz i Patryk.

Zdjęcia z imprezy znajdują się tutaj.

Romuald

2019.09.19. Sukces sportowy na wyjeździe

Mieszana załoga naszego jachtu "Delphia 24" pod dowództwem Piotra Mańczaka z LKS Kiekrz, w której także startował Adam Marcinkowski z PKM LOK, Filadelfia Bachorz oraz Maciej Nowaczyk, wygrała regaty na Jeziorze Ukiel w Olsztynie.

Gratulacje za efektowne zwycięstwo!

Romuald

2019.09.02. Ewa Krzywiak nowym Komandorem naszego klubu

W dniu 1 września 2019 r., zgodnie ze statutem klubu po rezygnacji z pełnienia zaszczytnej funkcji komandora przez Adama Marcinkowskiego, zostało zwołane nadzwyczajne zebranie wyborcze. Zebranie odbyło się w świetlicy klubowej.

Nowym Komandorem Poznańskiego Klubu Morskiego została po raz pierwszy w historii kobieta, Ewa Krzywiak, córka śp. Andrzeja, który był członkiem naszego klubu od 1950 r. Gratulacje dla Ewy!

Pani Komandor: życzymy Tobie wielu lat dowodzenia naszym klubem.

Zdjęcia z imprezy znajdują się tutaj.

Romuald

2019.08.28. Zawiadomienie o regatach "Puchar PKM LOK", 21-22 września 2019 r.

Kliknij na obraz aby wyświetlić pełen tekst zawiadomienia.

2019.08.16. Zawiadomienie o walnym zebraniu wyborczym

Porządek zebrania

2019.08.19. Mistrzostwa Polski Masters w klasie Słonka, 17-18 września 2019 r.

Regaty "Mistrzostwa Polski Masters w klasie Słonka" odbyły się na Jeziorze Kierskim przy pięknej żeglarskiej pogodzie, co umożliwiło nam kibicować naszym dzielnym załogom.

Klasa Masters oznacza, że sternik musi mieć powyżej 40 lat!

Wyniki: Regaty w konkurencji krajowej wygrała załoga: Rafał Zakrzewski, Agnieszka Wiercinska z JKW Poznań. Na 2. miejscu uplasowała się nasza załoga: Tomasz Zakrzewski, Zbigniew Rakocy. Na 15. miejscu zameldowała się załoga: Jarosław Klimczyk, Dariusz Kozera. Gratulacje dla zawodników!

Romuald

2019.08.12. Regaty "Srebrny Żagiel Optymista 2019", 2-4 sierpnia 2019 r.

Ogólnopolskie regaty żeglarskie "Srebrny Żagiel Optimista 2019", których organizatorem od wielu już lat jest JKW Poznań, odbyły się na Jeziorze Kierskim w dniach od 2 do 4 sierpnia 2019 r. Nasi zawodnicy startowali tylko w kategorii "B", w której udział brało 183 młodych żeglarzy z całej Polski.

Wyniki sportowe:

 • 34. miejsce: Josh Kurzawa
 • 75. miejsce: Nela Kasprzyk
 • 85. miejsce: Alan Kurzawa
 • 151. miejsce: Amelia Kałużynska

Gratulacje dla zawodników i ich trenera!

Regaty odbyły się przy idealnej żeglarskiej pogodzie, przyjemnej temperaturze otoczenia, lekkich i średnich wiatrach oraz pięknym słońcu, co umożliwiło przeprowadzenie wszystkich wyścigów zgodnie z programem.

W klubie gościliśmy żeglarzy z LOK Garland Gliwice oraz Energetyk Jaworzno, którzy mieszkali w namiotach rozstawionych na pięknie przygotowanej łące przed masztem flagowym. Ta wielka impreza żeglarska zmobilizowała liczna grupę zaangażowanych członków pod kierownictwem gospodarza klubu Andrzeja do sklarowania naszej przystani na wysoki połysk, rozpoczynając od łazienek a kończąc na dokładnym ścięciu trawy na jeża!

Zdjęcia z imprezy znajdują się tutaj.

Romuald

2019.08.05. Zawiadomienie

Rajmund Jakub

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że 27 lipca 2019 r. odszedł na wieczną wachtę Ś.P. Rajmund Jakób, wieloletni członek i Komandor naszego klubu w latach od 1972 do 1978.

Msza św. Za duszę Rajmunda odbędzie się 5 sierpnia 2019 r. o godz. 10.00 w kierskim kościele. Pogrzeb na Cmentarzu Junikowskim tego samego dnia o godz. 12.30.

Rajmund jako komandor uzyskał przydomek "inwestycyjny", ponieważ w czasie jego kierownictwa teren klubu znacznie się powiększył w stronę lasu, a na nowym terenie wybudowano górny hangar-warsztat wraz wyposażeniem w maszyny do obróbki drewna oraz kort tenisowy. Od strony jeziora wybudowano solidny pomost konstrukcji stalowej i pozyskano wiele innych nowych ruchomości sprzętu żeglarskiego.

Rodzinie i Naszym Kolegom klubowym składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Członkowie i Zarząd Poznańskiego Klubu Morskiego LOK

2019.07.22. Kurs na żeglarza jachtowego

2019.07.22. Kominek w okresie letnim

Choć lato w pełni, nie zapominamy o naszym kominku, który dokładnie oczyszczony i zakonserwowany cierpliwie czeka do czasu, w którym znów będzie nam sprawiał przyjemność poprzez swoje ciepłe promieniowanie i nastrojowy widok.

Kominek Kominek

Romuald Rowecki

2019.07.22. Manta w klubie

Zakupiony właśnie zestaw nagłaśniający "Manta" został dostarczony do klubu i uruchomiony, co zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem! Ta okoliczność dała nam możliwość posłuchania miłej dla ucha muzyki. A że pogoda była piękna, w mig znaleźli się słuchacze którzy w czasie "koncertu życzeń" w wesołej atmosferze wykonali zdjęcia, upamiętniające tę satysfakcjonującą chwilę z dokonanego zakupu.

Wspominaliśmy spontaniczną zbiórkę pieniędzy na zebraniu i już mamy efekt, w postaci możliwości koncertowania młodych i starszych.

Manta Manta Manta Manta Manta Manta

Romuald Rowecki

2019.07.11. Trening regatowy najmłodszych

Jak widać na zdjęciu, po treningu na wodzie w Kiekrzu, nasi najmłodsi żeglarze-Optymiści, nadal trenują, ale już w domu.

Życzę sukcesów!!!

Romuald Rowecki

2019.07.09. Darowizna!!!

Zgodnie z wolą ofiarodawców-członków klubu, zebranych na Walnym Zebraniu w świetlicy klubowej 07 lipca 2019 r., którzy w spontanicznej składce zebrali kwotę 510 zł, zakupiono zestaw nagłaśniający, widoczny na zdjęciu, za kwotę 397,98 zł.

Pozostałe pieniądze w kwocie 112,02 zł wpłacono do kasy klubu.

Romuald Rowecki

2019.07.03. Zawiadomienie o zebraniu

2019.06.27. Regaty Żeglarskie "Dni Morza" - Puchar Polski PSKO w klasie Optymist, 22-23 czerwca 2019 r.

W dniach 22 -23 czerwca 2019, na Jeziorze Kierskim koło Poznania, odbyły się Regaty Żeglarskie Dni Morza w ramach Pucharu Polski PSKO w klasie Optimist grupa A i grupa B. W regatach startowały dzieci i młodzież, najliczniej obsadzona była klasa Optimist w grupie B, a w sumie wystartowało blisko 50 Zawodników. W regatach wzięli udział Zawodnicy z 6 klubów - gościliśmy zawodników między innymi z Wolsztyna.

Regaty, zaliczane są do ogólnopolskiej punktacji Pucharu Polski PSKO, co wymagało od organizatora regat Ligi Obrony Kraju, dużego nakładu pracy, żeby przeprowadzić imprezę w sprawny sposób i zgodnie z wymogami PSKO. Sobota była pierwszym dniem startów, rozegrano po 3 wyścigi, w każdej z klas oraz w niedzielę po 2 wyścigi.

Impreza nie miałaby godnej oprawy bez organizacji i firm wspierających, które są zorientowane na wspieranie sportu i rekreacji dzieci i młodzieży. Bardzo cenne główne nagrody regat:

DWA SPORTOWE ŻAGLE DO ŁODZI KLASY OPTIMIST

ufundowali:

Prezes LOK

Firma TMS Medical - znaczący fundator nagród.

Prezes zaszczycił swoją obecnością jako Gość Specjalny Uroczyste Zakończenie Regat w niedzielę 23.06.2019 r. żagle zostały rozlosowane wśród wszystkich startujących zawodników.

Wszyscy startujący zawodnicy oraz w poszczególnych kategoriach otrzymali cenne nagrody, puchary i dyplomy, dodatkowo nagrodziliśmy najmłodszą Zawodniczkę regat i najmłodszego Zawodnika.

Gratulacje dla Naszych Zawodniczek i Zawodników świetne regaty Josh zajął ogólnie 2 miejsce, Nela 4 miejsce, a Alan i Amelia również dobrze.

Chcemy wymienić darczyńców i wsparcie organizacji imprezy, bez nich nie było by to możliwe:ZG LOK, TMS Medical, Lorenz Bahlsen Snack World sp. z o.o., Black Smith, Termy Tarnowskie, Coca Cola West Poland sp. z o.o., firma Dashki, Sklep Żeglarski Kada, Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski w Poznaniu, BWZW LOK.

Fotorelacja z regat znajduje się tutaj (autorzy zdjęć: Mirek Błoch, Romuald Rowecki).

Wyniki:

W imieniu Poznańskiego Klubu Morskiego LOK V-ce Komandor Ewa Krzywiak

2019.06.25. Kurs żeglarski w Kiekrzu

2019.05.28. Zawiadomienie o regatach "Regaty Dni Morza", 22-23 czerwca 2019 r.

Kliknij na obraz aby wyświetlić pełen tekst zawiadomienia.

Formularz zgłoszenia do regat w formacie Microsoft Word znajduje się tutaj.

2019.05.21. "Runner Tracks" o obchodach 50-lecia bojerów DN w Polsce

2019.05.21. Rejs na jachcie s/y "Zawisza Czarny"

W dniach 7-13.04.2019 czterech członków naszego klubu:

 • Bogusław Berkau,
 • Marek Berkau,
 • Tomasz Słodecki,
 • Adam Szyburski

odbyło rejs szkoleniowo-stażowy na znanym polskim żaglowcu "Zawisza Czarny".

Rejs odbył się w sprzyjających warunkach wietrznych ale przy niskich temperaturach. Najniższa temperatura w trakcie rejsu to 1?C. Trasa rejsu: Gdynia-Kalmar-Hel-Gdynia. Przebyliśmy 430Mm.

Kurs

Humory dopisywały pomimo zimnych nocnych wacht.

Nie jest to nasza ostatnie słowo co do rejsów morskich w 2019 roku.

Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs Rejs

Marek Berkau

2019.04.27. Kurs na żeglarza jachtowego

Kurs

2019.04.20. Michał Burczyński: "Wygranie mistrzostw świata na pożyczonym bojerze"

Artykuł z ullmansails.com, przetłumaczony przez Romualda Roweckiego - tutaj.

2019.04.17. Oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego 2019 na przystani ŻLKS w Kiekrzu

Na uroczystym bankiecie dla starszyzny i VIP-ów Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego nasz klub reprezentowała Komandor Ewa Krzywiak wraz z swoim sekretarzem Haliną Skowrońską.

Otwarcie sezonu 2019

2019.03.23. Józef Mikulski Honorowym Członkiem Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

Nabór

2019.03.22. Nabór do szkółki żeglarskiej

Nabór

2019.03.22. 1% podatku OPP

Zachęcamy do przekazania 1% podatku OPP na nasz Klub:

LIGA OBRONY KRAJU

KRS 0000086818

Przekazanie prosimy zgłosić skarbnikowi Klubu w celu uzyskania odpisów na rzecz Poznańskiego Klubu Morskiego LOK z Zarządu LOK

2019.04.02. Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019 w "Runner Tracks"

Wyjątkowej urody fotografia (autor: Gwidon Libera) z Bojerowych Mistrzostw Polski 2019 w Warszawie tak zainteresowała Amerykanów, że umieścili ją w swoim periodyku "Runner Tracks" w lutym 2019 r.

Na zdjęciu poniżej: Marek Bernat p65, Jerzy Sukow p345, Roger Rowecki P251 oraz Timo Caravitis l37.

Runner Tracks

Runner Tracks

2019.03.22. Zawiadomienie o zebraniu 7 kwietnia 2019 r.

Zawiadomienie

Porządek zebrania znajduje się tutaj (pdf).

2019.02.06. Bojerowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2019, DN-senior, 2-3 lutego 2019 r.

Zakończyły się Bojerowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2019 DN senior, które odbyły się w dniach 2-3 lutego 2019 r. na zalewie Zegrzyńskim koło Warszawy. Startowali w nicj nasi zawodnicy: Paweł Albrecht, DN P-62, i znów, po 2 latach przerwy, Roger Rowecki, DN P-251, dzielnie reprezentując na zawodach i swoją obecnością na ogólnopolskim sejmiku Floty DN nasz klub oraz Flotyllę Zachodnią DN.

Ponieważ zgłoszonych było 61 zawodników, regaty rozpoczęły biegi eliminacyjne do grupy A i B, w których Roger wszedł do grupy A, Paweł natomiast do grupy B. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, posiadają bardzo wysoką rangę regat, ponieważ Polska posiada najsilniejszą drużynę bojerową na świecie. Także w tych Mistrzostwach brali udział reprezentanci 10 krajów łącznie z ekipa z USA, oraz 6-ciu medalistów Mistrzostw Świata i Europy.

Regaty wygrał Robert Graczyk przed Łukaszem Zakrzewskim i Tomaszem Zakrzewskim, wszyscy z MKŻ Mikołajki. Nasi zawodnicy: Roger zajął 28. miejsce w grupie A, natomiast Paweł 8. miejsce w grupie B. Byli jedynymi reprezentantami LOK.

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Pierwszy wyścig, "wyścig memoriałowy", wygrał Robert Graczyk, któremu wręczono ufundowany i zbudowany u nas w Poznaniu Puchar memoriałowy im. Vim van Ackera. Puchar został po raz pierwszy zapakowany w walizkę transportową, zbudowaną także w Poznaniu przez naszego klubowego kolegę, Romana Łakotę.

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Dla naszych zawodników, którzy startując na własnym sprzęcie, przygotowanym swoim sumptem za własne środki płatnicze, były to pierwsze regaty w tym sezonie. Rywalizowali z wytrenowanymi i oblatanymi konkurentami, którzy startowali już w wielu regatach wysokiej rangi, z Mistrzostwami Europy włącznie. Było to duże wyzwanie!

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Bojerowe Mistrzostwa Polski 2019

Wielkie słowa uznania dla "naszych" za bezpieczne i bezawaryjne ukończenie regat na tak wysokiej pozycji, regat, które odbywały się przy silnym wietrze, na stosunkowo krótkiej trasie, na mokrym lodzie, który umożliwiał rozwijanie dużych prędkości, grubo powyżej setki. Nie wszystkim zawodnikom, i to doświadczonym, tak dobrze się udało, co w konsekwencji zakończyło się wizytą w szpitalu i uszkodzeniem sprzętu.

Gratulacje - wielkie brawa dla obu zawodników!

Na sejmiku Komandor Floty Polskiej DN złożył serdeczne podziękowania członkom Flotylli Zachodniej za redakcję i wydawnictwo Jubileuszowych Wiadomości Bojerowych.

Gratulacje od Komandora Flotylli Zachodniej DN!

Romuald

2019.01.27. Pierwsze loty na Kiekrzu

Dzisiejsza gwałtowna zmiana pogody sprawiła momentalne stopienie śniegu i pojawienie się małej ilości wody na powierzchni tafli lodowej, ale to nie zatrzymało naszych herosów lodowych, którzy wystartowali na ograniczonej gałązkami świerkowymi tafli lodowej, latając aż do zmierzchu.

Pierwsze loty

Radości było co niemiara!

Fotorelacja z wydarzenia znajduje się tutaj.

Romuald

2019.01.26. Pomiary lodu na Kiekrzu

Wielka radość, jezioro zamarzło! Lód o bardzo dobrej twardości i wytrzymałości ma grubość od 8,5 do 10 cm, możemy schodzić ze sprzętem bojerowym na lód!!!

Pierwszy lód

Ale, mamy na jeziorze 3 duże oczka wodne, stwarzające realne niebezpieczeństwo dla szybko latających bojerowców. Zebrani mędrcy bojerowi na tradycyjnej "kawie" w domku Kaszalota podejmują decyzję wykonania kilkudziesięciu pomiarów grubości lodu na krawędzi oczek wodnych i wstawienia tam z daleka widocznych gałęziami świerkowych, jako znaków ostrzegawczych.

Mimo że jest to praca niebezpieczna i wymagająca wielkiego wysiłku, następnego dnia zespół, pod wodzą Kaszalota: Marek, Loniu i Romuald wyposażony w sprzęt ratowniczy, narzędzia, wiertarki, młotki pomiarowe grubości lodu, odpowiednie mierniki wyrusza do pracy, którą kończy z nastaniem zmroku po przemaszerowaniu 7,5 km. osadzeniu kilkudziesięciu znaków ostrzegawczych. A Tomek bojerem asekurował ekipę na lodzie.

Bardzo smaczna była kiełbasa śląska, upieczona na piecu u Kaszalota po tak wyczerpującym dniu w satysfakcjonującej wesołej atmosferze w świadomości, że jutro możemy rozpocząć bezpieczne szkolenie i treningowe loty bojerowe.

Fotorelacja z wydarzenia znajduje się tutaj.

Romuald

2019.01.19. Pierwszy lód na Kiekrzu

Jak można zobaczyć na zdjęciu z dnia dzisiejszego, na olbrzymiej krze, którą wiatr odłamał od tafli lodowej na zachodnim brzegu, w poprzek jeziora żegluje olbrzymie stado ptactwa wodnego. To znaczy że woda jest już wychłodzona, i jeśli prognozy się sprawdzą, to możemy w najbliższej przyszłości mieć bojerową zabawę. Ano, poczekamy i zobaczymy.

Pierwszy lód

Pierwszy lód

Romuald

2019.01.15. Pogrzeb Zbigniewa Przybysza

Zbigniew Przybysz

Jubileusz

Na uroczystość pogrzebową naszego kolegi, Zbigniewa Przybysza, przybyła większość starszego pokolenia naszego klubu. Po mszy św. Zbyszek został odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku ze wszystkimi wojskowymi honorami żołnierskiego pogrzebu, sztandarami, asystą wojskową, orkiestrą i salwą honorową włącznie.

Pogrzeb Z. Przybysza

Pogrzeb Z. Przybysza

Pogrzeb Z. Przybysza

Pośmiertne wspomnienie nad urną wygłosił Honorowy Komandor klubu Zbigniew Ornaf, w którym nakreślił wojskowy życiorys śp. Zbyszka oraz aktywne wieloletnie zaangażowanie w pracę wychowawczo-szkoleniową młodzieży w naszym klubie.

Zbyszka będzie nam go brakowało. Cześć jego pamięci!

Romuald

2018.12.16. 92. urodziny Teofila Różańskiego

16 grudnia 2018 r. obchodzi Teofil Różański, Komandor PKM LOK w latach 1965-1969, swoje 92. urodziny. Z tej okazji składamy wiekowemu już solenizantowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia i zorganizowania dalszych projektów.

Teofil przez kilka dziesięcioleci był aktywnym działaczem-społecznikiem naszego klubu, wyróżnił się wielkim talentem i energią jako projektant i organizator wielu zasadniczych projektów w działalności klubu. Poczynając od realizacji swego hasła budowy statku "Wielkopolska" w roku 1957, który jako jacht "Wielkopolska" zwodowany zostaje w 1962 r., dalej aktywna praca w Głównej Komisji Żeglarstwa Lodowego przy PZŻ Warszawa przy wprowadzaniu do Polski bojera klasy DN. Organizuje w 1969 r. pierwszy oficjalny wyjazd naszej bojerowej ekipy klubowej na mistrzostwa Europy w Austrii, by już w 1971 r. załatwić wyjazd do USA na regaty bojerowe Europa-Ameryka. Następnie w 1973 r. załatwia papiery wyjazdowe, wizy i paszport na rajd pod żaglami przez Saharę afrykańską. W 1975 r. organizuje pokonanie wpław kanału La Manche przez Teresę Zarzeczańską, która bije rekord czasu przepłynięcia, do dziś nie pokonany. I wiele, wiele innych rejsów morskich, widowisk plenerowych itp. Nie sposób wymienić wszystkich.

Pracowity życiorys klubowy jakich mało, a dziś trudno znaleźć taki wśród młodszego pokolenia.

Na zdjęciu widać, jak Teofil czyta podarowane właśnie mu Jubileuszowe Wiadomości Bojerowe.

Teofil Różański

Marzeniem Solenizanta jest stworzenie rodzinnego muzeum pt. "Kanał La Manche i Bałtyk w Wielkopolsce", w którym byłyby eksponowane trofea sportowe.

Romuald

2018.12.15. Zebranie Flotylli Zachodniej DN, 9 grudnia 2018 r.

Przy suto zastawionym stole, w świetlicy PKM LOK w Kiekrzu 9 grudnia 2018 r. odbyło się zebranie Flotylli Zachodniej DN. Pomimo paskudnej pogody, deszczu i wiatru, frekwencja dopisała. Dodatkowo obecni byli także Ewa K., p.o. Komandora Klubu, oraz sekretarz Halina S.

Zebranie DN

Podsumowano uroczystości 50-lecia istnienia klasy DN w Polsce - były one wielkim sukcesem organizacyjnym i propagandowym Flotylli Zachodniej w skali całego kraju!

Nasz wkład i aktywne uczestnictwo

 • zaprojektowanie i wyprodukowanie pucharu i dyplomów pamięci Wim van Ackera,
 • zaprojektowanie i wyprodukowanie medali 50-lecia DN,
 • nasz klubowy + KŻ Kotwica Rogoźno zbiorowy wyjazd do Olsztyna na uroczystości jubileuszowe,
 • bardzo aktywny udział w tych uroczystościach: wręczenie pucharu pamięci Wim. van Ackera oraz wielu medali 50-lecia - to była nasza robota.

Zwieńczenie obchodów to jubileuszowy biuletyn, który powstał w Poznaniu. Zebranie materiałów historycznych z 50 lat (tu widać jak wielki udział w narodzinach i zaistnieniu klasy DN w Polsce mieli nasi klubowi koledzy), ich udokumentowanie, napisanie treści, zbudowanie komputerowego składu drukarskiego dla produkcji, wydrukowanie egzemplarzy książeczek "Jubileuszowych Wiadomości Bojerowych" (175 stron) - to zasługa członków Flotylli Zachodniej: jedni zrobili więcej, inni mniej, ale wspólnie zapracowaliśmy na ten wielki sukces w skali kraju!!!

Gratulacje: razem możemy zrobić wiele albo jeszcze więcej!!!

Zebranie

Nowością był wyjątkowo krótki porządek obrad, który, oprócz przywitania i pożegnania, posiadał tylko 2 punkty, a mianowicie: 1) Sprawy administracyjno-finansowe, Ewa K.: wymagane oświadczenia "RODO", oraz Adam S.: odbudowa stanu naszej awaryjnej kasy bojerowej, silnie nadszarpniętej z racji realizacji obchodów 50-lecia DN, 2) Wolne głosy: na zasadzie wspólnej swobodnej rozmowy.

W trakcie tejże szczerej rozmowy omówiono szczegółowo wiele spraw związanych z działalnością Flotylli, wśród których to wyszczególniono:

 1. Sprawa ubezpieczeń na regaty lokalne: optymalny projekt opracuje i przedstawi Paweł A.
 2. Szkolenie teoretyczne ale i praktyczne młodzieży z innych wielkopolskich klubów: omówił i przedyskutował Józef M.
 3. Przywrócenie bojerów w punktacji klubów WOZŻ: załatwi Ewa K.
 4. Krótko przed sezonem lodowym- przeprowadzić szkolenie z przepisów prawa drogi: wykona Józef M.
 5. Postawić bojer na kółka, ażeby ćwiczyć na lotniskach sportowych w okolicach Poznania: wykona Stasiu M.
 6. Rozdano świeżo wydrukowane egzemplarze "Jubileuszowe Wiadomości Bojerowe Nr 38/2018": Romuald

Po skonsumowaniu słodyczy i napojów, zebranie zakończyło się w dobrej i przyjaznej atmosferze, mobilizującej do dalszego aktywnego działania.

Fotorelacja ze spotkania znajduje się tutaj.

Romuald

2018.12.15. Klubowy Opłatek 2018, 8 grudnia 2018 r.

Nadchodząca zima przypomniała o miłej sercu imprezie, spotkaniu opłatkowym w naszym klubie. Zarząd pod wodzą Ewy K., PO. Komandora, zorganizował wspaniałe spotkanie klubowiczów, którzy przynieśli ze sobą podarunki w postaci słodkości: placków, tortów, ciastek, strucli, a także ciepłych jeszcze pierogów ze smacznym nadzieniem i cienkim ciastem, produkcji Katarzyny.

Opłatek 2018

Adam S. przyniósł bardziej trwały prezent w postaci uniwersalnej, automatycznej ładowarki akumulatorów, jako przykład swojej propozycji na przyszłość, ażeby także bardziej trwałe prezenty pojawiały się pod świąteczną choinką.

Ale właśnie, wspaniała wielka choinka była prezentem Jasia D. Brawo Janek!!!

Z powodu niesprawności zdrowotnej Wandy R. zabrakło zapiewajły kolęd i tym razem sobie nie pośpiewaliśmy, a szkoda. Nieobecna była także Irena B/W., Zosia A. oraz Wanda D. Niemniej wysłuchaliśmy złożone nam przez Komandora Adama Życzenia Zdrowych i Dostatnich Świąt Bożego Narodzenia oraz informacji o swojej czasowej nieobecności, spowodowanej wyjazdem na zagraniczną żołnierską misję. Taki los żołnierza!

Tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie nawzajem przede wszystkim zdrowia oraz sukcesów w życiu osobistym i klubowym.

Zmiana trenera żeglarstwa mogła być przyczyną zbyt małej obecności młodzieży, co miało wpływ na ogólną zbyt mało wesołą atmosferę, co wcale nie świadczy, że było smutno.

Fotorelacja ze spotkania znajduje się tutaj.

Romuald

2018.12.11. Klubowe Andrzejki 2018

Andrzejki 2018 to chwila przerwy w zajęciach remontowych sprzętu bojerowego przed sezonem. Tradycyjne spotkanie seniorów bojerowych na przyjęciu imieninowym w domku solenizanta Andrzeja (Kaszalota), szefa klubowych bojerów. Dużo wspomnień i lodowych opowieści z wielu lat wspólnego mroźnego klubowego życia, wesołości i serdecznych życzeń, nawet 140 lat życia.

Romuald

Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki

2018.11.13. Rewitalizacja ławek klubowych

Ciepła jesień i piękna pogoda pozwoliła na zakończenie remontu 10 naszych ławek, rozstawionych w pobliżu masztu flagowego. Drewniane deski uległy biologicznemu rozkładowi pod wpływem działania słońca i deszczu, ogólnie rzecz biorąc, warunków atmosferycznych. Należało zakupić odpowiednie drewno, przyciąć i wystrugać na wymiar nowe deski, co wykonał w Swarzędzu Aleksander, dostarczając je do Kiekrza. Dalej zakonserwować i pomalować na kolor, następnie, gdy farba wyschła, zdemontować stare pozostałości i zainstalować nowe deski.

Te prace wykonała grupa osób pod wodzą Kaszalota, tj. Andrzeja Grońskiego, kierownika sekcji bojerowej, wraz z Jarkiem Klimczykiem, Markiem Berkauem, oraz wymienionym już Aleksandrem Nitschke. Całość udało się zakończyć w święto 11 listopada 2018 r.

Jest to wzorowy przykład dbania o wspólne sprzęty, tak często używane na co dzień przez naszą społeczność oraz VIP-ów na uroczystościach klubowych. Brawo!

Szkolenie Szkolenie SzkolenieSzkolenie Szkolenie

Romuald Rowecki

2018.10.08. Puchar PKM LOK, 6-7 października 2018 r.

Fajne warunki pogodowe pozwoliły na sprawne rozegranie w sobotę 3 i niedzielę 2 wyścigów we wszystkich startujących klasach: Optimist, Laser 4,7, Słonka, Europa. Frekwencja również dopisała, dla zwycięzców organizatorzy przygotowali statuetki, puchary, dyplomy i upominki.

Puchar PKM LOK

Zapraszamy za rok!

Wyniki regat:

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Zarząd PKM LOK

2018.08.08. Regaty "Srebrny Żagiel Optymista 2018", 3-5 sierpnia 2018 r.

41. już regaty o "Srebrny Żagiel Optymista", zorganizowane przez JKW na Jeziorze Kierskim, odbyły się od 3 do 5 sierpnia 2018 r. Zgłosiło się ponad 300 zawodników: żeglarki i żeglarzy klasy Optymist z całej Polski.

Oczywiście, zgodnie z tradycją, mieliśmy jeden dzień flauty, lecz później wiatru starczyło aż nadto, tak że odbyły się wszystkie zaplanowane wyścigi.

Srebrny Żagiel Opti

Gdy wszyscy wypłynęli jezioro było białe od żagli. Było bardzo ciasno, ale widok był zachwycający: móc oglądać taką potęgę młodych ludzi pod żaglami na wodzie.

Z naszego klubu wystartowało 6 załóg, 2 w grupie A, pozostałe w B. W grupie A, dla zaawansowanych żeglarzy, 72. miejsce zajął Andrzej Nycz a 83. miejsce Paweł Sikora.

W grupie B nasi zawodnicy zajęli: 138. miejsce: Anna Gąsiorek, 169. miejsce: Magdalena Laskowska, 253. miejsce: Weronika Śnieć.

Na terenie przystani mieliśmy wielu gości z całej Polski, którzy korzystając z naszej gościnności zamieszkali w namiotach i na świetlicy. Oj, było rojno i gwarno w bardzo przyjacielskiej atmosferze.

Te regaty gromadzą na starcie największą ilość zawodników ze wszystkich możliwych regat w historii naszego jeziora.

Fotorelacja znajduje się tutaj (zdjęcia autorstwa Marka Błocha i Romualda Roweckiego).

Romuald Rowecki

2018.08.08. XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Śląskiej 2018, 1-5 i 15-19 sierpnia 2018, Goczałkowice Zdrój

XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Śląskiej 2018 odbyła się od 1 do 5 oraz od 15 do 19 sierpnia 2018 r. w Goczałkowicach Zdroju. Spotkali się tam młodzi żeglarze z całego kraju.

W imprezie wystartowało dwoje naszych zawodników: Bartosz Berkau i Lilia Zaradny, zajmując całkiem przyzwoite miejsca. W klasie Laser 4,7 chłopców Lilia Zaradny zajął 51. miejsce na 72 startujących. W klasie Laser Radial chłopcy Bartosz Berkau uplasował się na dobrym 21. miejscu. Gratulacje!

Romuald Rowecki

2018.06.22. Uroczystości Dni Morza w 100-lecie Marynarki Wojennej RP, Ogólnopolskie Regaty Dni Morza, 16-17 czerwca 2018 r.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w dniach 15-17 czerwca 2018 r. odbyły się nad Jeziorem Kierskim koło Poznania obchody Dni Morza 2018. W ramach Pucharu Polski odbyły się Ogólnopolskie Regaty Dni Morza w klasach sportowych Optimist grupa A, grupa B, Laser 4,7, Laser Radial. Najliczniej obsadzona była klasa Optimist, w regatach w sumie wystartowało 105 łodzi z 12 klubów - gościliśmy zawodników m.in. z Krakowa, Torunia, Szczecina, Chojnic.

Regaty, zaliczane są do ogólnopolskiej punktacji Pucharu Polski, co wymagało od organizatora regat, dużego nakładu pracy, żeby przeprowadzić tę kilkudniową imprezę w sprawny sposób, co mamy nadzieję się udało, dzięki nieocenionej pomocy Członków Poznańskiego Klubu Morskiego LOK, którzy wykonali ogromną pracę organizacyjną przed, w trakcie i po regatach.

Sobota była pierwszym dniem startów, jednak z uwagi na brak wiatru, nie rozegrano wyścigów. Regaty udało się rozegrać w niedzielę, dopiero wtedy odpowiednio powiało, przeprowadzono 3 wyścigi, w każdej z klas.

Zwycięzcy w klasie Optimist w grupie A i grupie B otrzymali cenne nagrody żeglarskie. Wszyscy zawodnicy w klasie Optimist otrzymali dyplomy i upominki, najlepsi zawodnicy klasy Laser dostali statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Organizacja regat tej rangi nie udałaby się bez pomocy.

Specjalne Podziękowania dla:

 • SPONSORÓW Regat
 • Stowarzyszenia Poznańskie Żagle
 • Rodziców Naszych Zawodników
 • Członków PKM LOK

Dziękujemy!

Wyniki regat:

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Zarząd PKM LOK

2018.06.04. Przeprowadzka bojerowni, 29 maja 2018 r.

Na skutek zarządzenia ZW LOK, sekcja bojerowa straciła swoje pomieszczenie magazynowe, które zajmowała od początku istnienia tegoż hangaru, tj. przeszło 40 lat i dostała 30 dni na wyprowadzenie się do hali po byłej maszynowni szkutniczej, z której właściciel zabrał maszyny.

Przeprowadzka

Olbrzymia praca i krótki termin zmobilizowały naszych bojerowców i nie tylko, do aktywnego działania pod wodza Kaszalota, kierownika sekcji bojerowej. Wielogodzinne prace przy dużym wysiłku wytworzyły wesołą atmosferę, przypominającą dawne czasy, kiedy to w klubie pracowało się bardzo dużo i było rojno i wesoło. Podkreślić należy, olbrzymie zaangażowaniem Kaszalota, który dokonał użego wysiłku ażeby nie tylko przeprowadzić nagromadzone "skarby" ale także dokonać stosownej ich segregacji oraz wykonać projekt zbudowania nowego magazynu, wykonać stosowne regały, półki, stojaki itp., a następnie zasiedlić sprzętem bojerowym.

No i udało się!!! Dotrzymano terminu i bojerownia mieszka już w pod nowym adresem, drzwi nr 10.

Wielkie słowa uznania dla Kaszalota, który przecież w nie młodym już wieku, wykazał się wielką siłą i kondycją, oraz tych wszystkich widocznych na zdjęciach, którzy znaleźli czas, chęci i siły, ażeby ofiarnie przenosić cały ten zgromadzony majątek.

Fotorelacja znajduje się tutaj.

Romuald Rowecki

2018.06.04. Otwarcie sezonu żeglarskiego, Rogoźno, 20 maja 2018 r.

W pobliskim Rogoźnie Wlkp. na terenie pięknie rozbudowanego za kilkaset tys. złotych klubu żeglarskiego Kotwica z nową nawierzchnią placu apelowego, masztem flagowym i pomostem, w niedzielę 20 maja br. przy pięknej pogodzie odbyła się pod kierownictwem Komandora klubu kol. Leszka Kuźmy uroczystość otwarcia sezonu żeglarskiego 2018, którą zaszczycili swoją obecnością zastępca Burmistrza Pani Renata Tomaszewska, przewodniczący Rady Miejskiej Pan Henryk Janus, Prezes WOPR. Pan Mariusz Szymański, oraz bardzo licznie zebrani członkowie klubu.

Rogoźno

Wystąpił poczet sztandarowy, i przy biciu szklanek wciągnięto flagę państwową na maszt. Dostojni goście wygłosili krótkie przemówienia, życząc bezpiecznego żeglowania, stopy wody pod kilem i dobrych wiatrów a Pani Renata rozwoju zimą bardzo widowiskowego sportu bojerowego!!!

Jednym z punktów programu była dekoracja kol. Antoniego Łuczaka oraz Stanisława Włodarczyka wielce zasłużonych członków klubu dla rozwoju sportu bojerowego medalem 50lecia bojerowej klasy DN w Polsce, której dokonał przybyły z Poznania Romuald Rowecki Komandor Flotylli Zachodniej DN w towarzystwie Andrzeja Grońskiego, kierownika sekcji bojerowej PKM LOK Poznan.

Centralna uroczystość 50-lecia klasy DN w Polsce odbyła się w Olsztynie, gdzie odznaczony został Pan Przemysław Marszał vice Komandor klubu Kotwica Rogoźno, w chwili obecnej główny organizator otwarcia sezonu. Pamiętać należy, że 50 lat temu w ciągu 4 miesięcy ci koledzy wraz z innymi w czynie społecznym wybudowali kilka bojerów klasy DN w ciągu 4 miesięcy, z których 2 wystartowały w pierwszych Bojerowych Mistrzostwach Polski w Giżycku 1967 r. To był początek pięknej historii, która dała Polsce przez te 50 lat 103 medale Mistrzostw Europy i Świata, a obecnie posiada najsilniejszą drużynę bojerową na świecie.

Żadna inna zimowa dyscyplina sportowa nie zdobyła dla Polski tyle medali, co bojery klasy DN - powiedział Romuald Rowecki. Uroczystość zakończyła się w świetlicy klubowej w miłej atmosferze rozmowami żeglarskimi przy skromny poczęstunku.

Klub Żeglarski Kotwica Rogożno, strona internetowa: https://kotwica.wordpress.com.

Fotorelacja znajduje się tutaj.

Romuald Rowecki

2018.05.20. Ekran filmowy w świetlicy

Realizacja szkolenia żeglarskiego w dzisiejszych czasach, bez kompletnie wyposażonej sali audiowizualnej, to spory kłopot. Zaradził temu Adam Szyburski, wypożyczając klubowi wspaniały kran filmowy.

Ekran do klubu przywiózł Romuald, który wykonał instalację elektryczną, umożliwiającą sterowanie - opuszczanie i podnoszenie ekranu, a z kolei zamontował wysoko na ścianie w świetlicy klubowej Kaszalot wraz z Krzysztofem B.

SzkolenieSzkolenie

Teraz już nie będzie potrzeby zdejmowania żeglarskich obrazów ze ściany na czas wyświetlania filmów. Sterowanie i pilota przekazano trenerowi do eksploatacji. Brawo współpraca!!!

Romuald Rowecki

2018.05.18. Rejs morski członków klubu

W dniach od 28.04 do 05.05.2018 r. na dwóch jachtach żeglowali członkowie naszego klubu z przyjaciółmi w Grecji po Morzu Jońskim. Jacht "męski": typ OCEANIS 43 o imieniu SEACRET w składzie: kapitan: Marek Jastrzębski, załoga: Marek Berkau, Bogusław Berkau, Aleksander Brych, Piotr Janiec i Krzysztof. Jacht "żeński": kapitan: Elżbieta Andrzejewska, załoga: Magda Brych, Lidia Marciniak, Ewa, Zosia i Ewa. Popłynęliśmy z Aten i tam wróciliśmy odwiedzając po drodze następujące porty: Sounio (Temple), Hydra, Porto Kheli, Ermioni i Poros. W sumie wiało tak, że przepłynęliśmy 191 Mm. Bawiliśmy się świetnie bo pogoda dopisała.

Planujemy już następne wyprawy.

Fotorelacja z wyprawy znajduje się tutaj.

Marek Berkau

2018.03.12. Szkolenie młodych bojerowców

Dobre warunki pogodowe pozwalają na prowadzenie przez klubowego/społecznego trenera Józefa szkolenia najmłodszych bojerowców. Lekki wiatr, przyjemna łagodna temperatura oraz idealnie gładki lód sprawiły młodym adeptom żeglarstwa lodowego prawdziwą przyjemność w lataniu z wielkimi prędkościami po jeziorze.

Szkoda, że dodatnie temperatury wydatnie skracają czasokres latania po lodzie.

Romuald Rowecki

SzkolenieSzkolenie SzkolenieSzkolenie SzkolenieSzkolenie SzkolenieSzkolenie

2018.03.06. Uroczystość zakończenia Bojerowych Mistrzostw Świata DN Senior, 28 lutego 2018 r.

Kilka zdjęć wykonanych przez Rogera z uroczystości zakończenia Bojerowych Mistrzostw Świata DN senior, które odbyło się w pięknych stylowych pomieszczeniach Ośrodku Kultury i Sportu "Zamek" w Szczecinku, w pobliżu jeziora Wielimie, na którym odbyły się regaty.

Miejsce regat pierwotnie zaplanowano w Estonii, ale z powodu braku lodu przeniesiono do Giżycka, gdzie nastąpiło ich otwarcie, tylko lód był niepewny, wobec czego kolejna przeprowadzka na jez. Wielimie. Tak wygląda sport bojerowy w rzeczywistości!!!

Startowały 3 grupy, z każdej pierwszych dziesięciu otrzymało nagrody a wszystkie dziewczyny otrzymały po kwiatku. Regaty oczywiście wygrał Karol Jabłoński.

Przy tej okazji wręczono mi medal "Za Szczególne Zasługi Dla Żeglarstwa Polskiego", nadany przez PZŻ.

Po uroczystości zaproszono obecnych do konsumpcji wspaniałego, bardzo smacznego cateringu. Następnie rozpoczęły się Bojerowe Mistrzostwa Europy DN senior.

Wyniki regat znajdują się tutaj (pdf).

Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018 Zakończenie BMŚ 2018Zakończenie BMŚ 2018

Romuald Rowecki

2018.02.28. Treningi bojerowe

Kierownik sekcji żeglarskiej, także w dni robocze tygodnia, nadzoruje i zabezpiecza treningi zawodników PKM LOK na jez. Kierskim. Na zdjęciu od lewej Tomasz Groński, Andrzej Groński i Roger Rowecki.

Bojer

Romuald Rowecki

2018.02.26. Pierwszy bojer sezonu 2018

Pierwszy bojer sezonu 2018 na dopiero co urodzonym lodzie jeziora Kierskiego, oczywiście z naszego klubu, i to Szymona, najmłodszego 6-letniego bojerowca, próbującego żeglarstwo lodowe.

Bojer

Oczywiście "chwilę" później pojawiło się więcej naszych bojerów, z 79-letnim Longinem, najstarszym bojerowcem na Kiekrzu na czele. Tak więc mieliśmy razem trzy pokolenia żeglarzy lodowych na lotach bojerowych.

Romuald Rowecki

2018.02.25. Szkolenie bojerowe w Kiekrzu

Wreszcie grubość lodu jest tak dużą, że można swobodnie z niego korzystać i prowadzić bezpiecznie i planowo zajęcia bojerowe, nie tylko w weekend, ale także od poniedziałku 26 lutego.

Warunki pogodowe idealne, aczkolwiek nieco chłodne.

Szkolenie

Szkolenie

Szkolenie

Szkolenie

Szkolenie

Szkolenie

2018.02.23. Relacja z Bojerowych Mistrzostw Polski DN Senior 2018, Mazury, 17-18 lutego 2018 r.

Nasza klubowa ekipa, jedyna z Wielkopolski, w składzie: Paweł Albrecht i Roger Rowecki, od dłuższego już czasu solidnie przygotowywała się do startu w Bojerowych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski DN senior 2018 na Mazurach w dniach 17-18 lutego 2018 r. Przygotowała sprzęt bojerowy, "papiery": składki, wizyty w przychodni sportowo-lekarskiej, licencje w PZŻ, itd.

W dniu wyjazdu nad jezioro Dargin okazało się, że Roger ma 40 st. w plusie i z powodu grypy jest całkowicie uziemiony. W tej sytuacji Paweł w nocy sam wyjechał, ażeby zdążyć rano na start, gdzie okazało się, po rozładowaniu sprzętu, że na Darginie regat nie będzie, ponieważ lód jest nieodpowiedni dla rozegrania MP.

Odbój, szukamy nowego akwenu, dla przeprowadzenia tych międzynarodowych regat.

Następnego ranka o godz. 10.00 start na jeziorze Niegocin w Giżycku.

BM2018

BM2018

BM2018

Na 73 startujących z całej Europy Paweł uplasował się na doskonałej 56 pozycji, pomimo ogólnego osłabienia po nocy przespanej w samochodzie i braku kondycji do wytrzymania trudów żeglowania w 7 mistrzowskich wyścigach, a następnie mieć siły ażeby się zapakować i dojechać do Poznania.

BM2018

Pomimo to, Paweł startując w regatach, nie zapomniał wykonać kilka zdjęć z samych regat, a także z wręczenia po raz pierwszy pucharu pamięci Wim van Ackera - ojca chrzestnego polskich bojerów, przez Flotyllę Zachodnią DN ufundowanego, który wygrał Karol Jabłoński.

BM2018

Wielkie gratulacje dla Karola Jabłońskiego - wielokrotnego mistrza świata, oraz Pawła Albrechta, który wykazał się wielką energią, ażeby swoją obecnością zaprezentować nasze wielkopolskie środowisko na Mistrzostwach Polski w Giżycku. Brawo Paweł!

BM2018

Romuald Rowecki, Komandor Flotylli Zachodniej DN

2018.01.06. Centralna uroczystość 50-lecia klasy DN w Polsce, Olsztyn, 21-222 października 2017 r.

W dniach 21-22 października w Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego Słoneczna Polana w Olsztynie miała miejsce uroczystość jubileuszu 50 lat bojerowej klasy DN w Polsce.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, członek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego, Komandor Yacht Klubu Polskiego Janusz Taber, Dyrektor Biura Sportu Miasta Olsztyna Alicja Dzietowiecka oraz goście z zagranicy: długoletni Komandor Europejskiego Związku Krajowych Związków klasy DN (IDNIYRA Europe) Joerg Bohn wraz z niemiecką grupą bojerowców. Gościem specjalnym była żona Vima van Ackera - Marta van Acker wraz z córką - Wilmą.

Podczas imprezy działacze, wyróżniający się zawodnicy i trenerzy zostali odznaczeni specjalnym okolicznościowym medalem wydanym przez Stowarzyszenie Flota Polska DN. Przedstawiono także Puchar Przechodni dla zwycięzcy memoriałowego biegu Wima van Ackera - pierwszego biegu Mistrzostw Polski.

Zanim 50 lat temu zbudowano w Polsce pierwszy bojer klasy DN, w Polce latały konstrukcje Monotyp XV i Ludowy 8. Pierwszy raz bojer klasy DN został przywieziony przez Holendrów, w tym Vima van Acker nad Zalew Zegrzyński zimą 1965 roku. Wim van Acker rokrocznie odwiedzał potem Polskę, za każdym razem wspierając polskich bojerowców w materiały potrzebne do konstruowania bojerów. Z początku ten mały, w porównaniu z innymi, bojer budził śmiech, jednak po kilku próbach spodobał się polskim żeglarzom lodowym. Jesienią 1966 roku oficjalne plany były już w Polsce, zostały przetłumaczone przez R. Roweckego, i zatwierdzone przez S. Turkiettego, a w 1967roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski. Tak nieprzerwanie od półwiecza klasa DN rozwija się w Polsce. W dzisiejszych czasach nasz kraj wyrósł na bojerową potęgę. W 1976 roku pierwszy polski tytuł Mistrz Świata zdobył Romuald Knasiecki. Później po najwyższe trofea Mistrzostw Świata i Europy sięgali: Piotr Burczyński, Zbigniew Stanisławski, Stanisław Macur, Władysław Stefanowicz, Bogdan Kramer, Andrzej Dalecki, Tomasz Zakrzewski, Łukasz Zakrzewski, Michał Burczyński. Karol Jabłoński - P36 to jedenastokrotny mistrz świata, siedmiokrotny Mistrz Europy, zdobywca wielu pozostałych medali Mistrzostw Europy.

Olsztyn

Podczas uroczystości 50 lat klasy DN w Polsce odczytano wiele listów gratulacyjnych. kilka z nich z nich:

Jerzy Sukow, P345

2018.11.29. Zaproszenie na spotkanie opłatkowe (8.12.2018 r.)

Zaproszenie

2018.10.24. Sprzątanie klubu

W dniu 28 października 2018 r. (niedziela) od godz. 12.00 odbędzie się sprzątanie terenu klubu PKM LOK oraz pomieszczeń klubowych. Członków prosimy o niezawodny udział w pracach porządkowych.

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2019 r. zasad korzystanie z szafek w górnym hangarze prosimy Członków, którzy posiadają szafki o przybycie w celu wskazania i uporządkowania pomieszczenia.

Zarządzanie i nadzór nad pracami sprawuje bosman Mariusz Skowroński, tel. kontaktowy: 501574381.

Zarząd PKM LOK

2018.09.03. Zawiadomienie o regatach Puchar PKM LOK, 6-7 października 2018 r.

Puchar PKM LOK

2018.06.22. Zawiadomienie o regatach jachtów turystycznych, 7-8 lipca 2018 r.

Puchar Polski

Formularz zgłoszenia znajduje się tutaj (doc).

2018.05.18. Zawiadomienie o regatach Puchar Polski, 16-17 czerwca 2018 r.

Puchar Polski

2018.04.20. Otwarie sezonu żeglarskiego 2018

Otwarcie

2018.04.14. Podziękowania

Mojej rodzinie, członkom PKM LOK oraz wszystkim pozostałym uczestnikom uroczystości pogrzebowych mojej żony Śp. Janki Grońskiej składam serdeczne podziękowania za liczny udział, wyrazy współczucia i złożone kwiaty.

Andrzej Groński

2018.04.04. Nekrolog

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że 2 kwietnia 2018 r. po długiej i ciężkiej chorobie odeszła na wieczną wachtę śp. Janina Grońska, małżonka wielce zasłużonego dla Poznańskiego Klubu Morskiego LOK Andrzeja Grońskiego, kierownika sekcji bojerowej. To dzięki jej wspaniałej miłości i cierpliwości Andrzej mógł dla nas wszystkich tak aktywnie działać, za co jesteśmy Jej wdzięczni. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Rodzinie - naszym Kolegom klubowym składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Członkowie i Zarząd Poznańskiego Klubu Morskiego LOK

Pogrzeb odbędzie się w dniu 11 kwietnia 2018 r. (środa) o godz. 13:50 na Cmentarzu Junikowskim.

2018.03.28. Życzenia Wielkanocne

Życzenia

Życzenia Świąteczne

2017.12.24. Wywiad z Romualdem Roweckim w "Głosie Wielkopolskim" z 11 grudnia 2017 r.

2017.12.11. Spotkanie opłatkowe w PKM LOK, 9 grudnia 2017 r.

9 grudnia 2017 r. tradycyjnie przeżywaliśmy uroczystość opłatkową w naszej świątecznie udekorowanej świetlicy, przy pięknym żywym drzewku. Korzystając z klubowego zgromadzenia, nasza wspaniała trenerska para Teresa i Zdzisław dokonani podsumowania żeglarskich wyników w klasach młodzieżowych, co spotkało się nie lada aplauzem bardzo licznie zebranych zawodników. A że sezon letni był bardzo bogaty w liczne regaty w Kiekrzu i na terenie całego kraju, wręczono wiele nagród i wyróżnień, przy konsumpcji przyniesionych wspaniałych słodkości.

Opłatek 2017

Radości i śmiechu było co niemiara. Trener zaprosił młodych żeglarzy wodnych, do skorzystania w naszym klubie z okazji nauki żeglarstwa lodowego. Uroczystość zakończyła się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze wspólnym łamaniem się opłatkiem i składaniem sobie nawzajem najlepszych życzeń.

Opłatek 2017

Do zobaczenia się na tafli lodowej naszego jeziora na bojerach klasy DN i Ice-Opti.

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Romuald

2017.09.29. Zawiadomienie o regatach "Puchar PKM LOK", 14-15.10.2017 r.

Zawiadomienie

2017.11.07. Zawiadomienie

Zawiadomienie

2017.11.19. Wielkopolska Gala Żeglarska 2017, 17 listopada 2017 r., Poznań

17 listopada 2017 r. w Poznaniu odbyła się Wielkopolska Gala Żeglarska 2017 r.

Gala 2017

Silnym akcentem bojerowym były obchody 50-lecia klasy DN w Polsce.

Gala 2017

Romuald Rowecki przedstawił historię klasy DN w Polsce.

Gala 2017

Gala 2017

Gala 2017

Gala 2017

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

2017.10.31. Kolejny orkan, kolejne szkody

W sobotę 28 października 2017 r. ponownie dmuchnęło silnym wiatrem. Niektórzy nie wyciągnęli odpowiednich wniosków, dowód poniżej.

Krzysztof Brych

Orkan

Orkan

Orkan

2017.10.24. Obchody 50 lat klasy DN w Polsce

Stowarzyszenie Flota Polska DN zorganizowała obchody 50 lat klasy DN w Polsce. Uroczystość ta odbyła się w Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie. Z tej okazji członkowie naszego klubu zostali odznaczeni Medalami 50-lecia klasy DN w Polsce.

Więcej zdjęć z uroczystości, autorstwa Pawła Albrechta, znajduje się w galerii.

Krzysztof Brych

50 lat DN

50 lat DN

50 lat DN

50 lat DN

50 lat DN

50 lat DN

2017.10.16. Regaty o "Puchar PKM LOK", 14-15.10.2017 r.

W weekend 14-15.10.2017 odbyły się regaty o Puchar PKM LOK. Przy dobrych warunkach pogodowych, zachodnim kierunku wiatru 3-4, rozegrano 3 wyścigi w sobotę i 2 w niedzielę. Licznie obsadzona była klasa Optimist: startowało 50 zawodników, startowały też klasy Lasery Radial, Lasery 4,7 oraz Słonki.

Regaty

Pierwsze miejsce w klasie Laser Radial zajął nasz zawodnik Patryk Żeberski. Ania Michalska startowała tym razem na Słonce i zajęła 6. miejsce. Nasi Optymiściarze: Andrzej Nycz na dobrym 14 miejscu, ale wiemy, że stać go na więcej, w połowie stawki nasza pięcioosobowa grupa zawodników. Zawodnikom i Trenerowi Zbyszkowi Michalskiemu gratulujemy.

Zespołowo Puchar PKM LOK zdobyli zawodnicy AZS Poznań.

Szczegółowe wyniki w poszczególnych klasach:

Ewa Krzywiak

2017.10.07. Orkan "Ksawery" w PKM LOK

5 października 2017 r. nad Wielkopolskę nadciągnął orkan Ksawery, który również "zagościł" nad jeziorem Kierskim. Orkan wyrządził wiele zniszczeń w porcie naszego klubu. Zniszczenia te powstały na skutek braku umiejętności cumowania jachtów przez niektórych żeglarzy (prawidłowo zacumowanym jachtom nic się nie stało).

Ksawery

Ksawery

Ksawery

Ksawery

Ksawery

Ksawery

Ksawery

Ksawery

Krzysztof Brych

2017.10.02. Jacht klasy Star w PKM LOK

Sensacja! Takiego jachtu w naszym klubie jeszcze nie było! Pojawił się wspaniały klasowy jacht typu Star, którego właścicielem jest Aleksander Brych. Brawo Alek!

Star

Star

Romuald

2017.09.18. Dobra wiadomość!

Anna Michalska z naszego klubu prowadzi w klasyfikacji Pucharu Polski w klasie Radial Kobiet! Myślę, że to historyczny sukces PKM LOK Poznań.

Anna Michalska

Anna Michalska

Romuald

2017.08.31. Mistrzostwa Polski Masters 2017 w klasie Słonka, 19-20 sierpnia 2017 r., Kiekrz

Wspaniała atmosfera w czasie regat, organizowanych przez PKM LOK Poznań na Jeziorze Kierskim, oraz przy wieczornym ognisku, stworzona jak by nie było przez starsze żeglarki i żeglarzy, sprawiły, że tak miła impreza na długo pozostanie w pamięci zawodników i organizatorów.

Słonka Masters 2017

Jak widać z tabeli wyników, rywalizacja była bardzo zacięta, żadna załoga nie odpuszczała nawet na milimetr, lecz dobra organizacja regat i jeszcze lepsza praca komisji sędziowskiej, pod przewodnictwem Ewy Krzywiak, sprawiły że impreza przebiegła wręcz wzorowo.

Fotorelacja znajduje się tutaj.

Romuald

2017.07.24. V Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD, APOTEX CUP, 13-16 lipca 2017 r., Dziwnów

Pochwalić należy inicjatywę komandora Adama, który wraz z swoją załogą wyjechał na morskie regaty. Być może wyniki sportowe nie są jeszcze zadowalające, ale jest to dopiero początek drogi i progres dopiero nastąpi. Brawo załoga Delphia nr 6.

Romuald

Wynik

2017.07.16. Zawiadomienie o regatach "Mistrzostwa Masters w Klasie Słonka 2017", 19-20.08.2017 r.

Zawiadomienie

2017.07.12. Nasi na morzu!

Super sprawa! Wspominając dawne doświadczenia w najbardziej wydajnym szkoleniu, nowa kadra trenerska zorganizowała w Pucku dwutygodniowe zgrupowanie szkoleniowo-treningowe dla naszych żeglarzy. Dzięki aktywności naszego trenera Zdzisława i jego małżonki Teresy, którzy zwerbowali 13-tu naszych młodych żeglarzy klasy Optymist i Laser na wyjazd do Pucka, nad Zatoką Gdańską, razem ze sprzętem żeglarskim i motorówką ratowniczą, pod kierownictwem kadry trenerskiej, zdobędziemy grupę wysoko wykwalifikowanych żeglarzy.

Wyjazd

Mieszkać będą w "HOM" tzn. słynnym Harcerskim Ośrodku Morskim, gdzie codziennie będą żeglować na falach zatoki, oraz brać udział w regatach. Jestem przekonany, że nasi młodzi adepci żeglarstwa, po dwóch tygodniach walki na morzu, wrócą jako młodzi ludzie morza, obyci z morską słoną wodą, pogodą, wiatrem i falami.

Wyjazd

Przed wielu laty, w naszym klubie takie letnie obozy odbywały się corocznie. Brało w nich udział ca. 25 osób, ale w nieco skromniejszych warunkach bytowych, nie nad morzem, tylko na brzegu naszego jeziora, mieszkając pod namiotami, trzymając nocną wartę nad sprzętem żeglarskim ustawionym tuż obok, pilnując ognisko, nad którym wisiał kociołek z herbatą, ażeby nie zgasło.

Życzę im dobrych wiatrów i sukcesów w regatach.

Romuald

2017.06.26. Wyniki regat "Puchar Polski w klasie Optymist gr. B" oraz "Regaty Dni Morza w klasach: E, OKD, S, Las, Lar, L 4.7", 24-25 czerwca 2017 r.

Puchar Polski w klasie Optymist gr. B

Wyniki regat (pdf):

Puchar Polski w klasie Optymist gr. B

2017.06.17. Artykuł o Henryku Synorackim w "Głosie Wielkopolskim" z 9 czerwca 2017 r.

Artykuł

2017.05.17. Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa LOK, 2-3 maja 2017 r., Dzierżno

Krótka fotorelacja z Otwartych Żeglarskich Mistrzostw LOK, w których zawodniczka naszego klubu, Anna Michalska, zajęła 1. miejsce w klasie Laser Radial.

Mistrzostwa LOK

Mistrzostwa LOK Mistrzostwa LOK

Mistrzostwa LOK

Mistrzostwa LOK

Wyniki regat poniżej:

2017.05.23. Zawiadomienie o regatach "Puchar Polski w klasie Optymist gr. B" oraz "Regaty Dni Morza w klasach: E, OKD, S, Las, Lar, L 4.7", 24-25 czerwca 2017 r.

Zawiadomienie

2017.04.26. Zawiadomienie o regatach jachtów turystycznych, 6-7 maja 2017 r.

Zawiadomienie

Formularz zgłoszenia do regat można pobrać tutaj (plik MS Word).

2017.03.21. Jubileusz 80-lecia Zbigniewa Ornafa

Przyszedł czas, który przyniósł jubileusz 80-lecia Zbyszkowi Ornafowi, który komandorował naszym klubem przez długie 27 lat. Z okazji tego jubileuszu odbyła się w Zarządzie Wojewódzkim LOK w Poznaniu uroczystość uświetniająca tenże jubileusz. W obecności wojewódzkich władz etatowych i społecznych oraz przedstawicieli klubów lokowskich w wygłoszonych przemówieniach uhonorowano Szanownego Jubilata wraz z małżonką, podkreślając jego ogromną pracę społeczną, wykonywaną przez długie lata z wielkim zaangażowaniem i sercem na różnych stanowiskach, na których dane mu było służyć, szczególnie dla młodzieży.

Jubileusz

Jako jachtowy kapitan odbył wiele rejsów morskich na morzach i oceanach. Jubilat zaprosił obecnych gości na bardzo smaczny poczęstunek, w czasie którego wspominano różne wesołe a czasem smutne zdarzenia ze wspólnie przeżytych lat, śpiewając gromkim głosem 100 lat.

Fotorelacja znajduje się tutaj.

Romuald

2017.03.12. Z lodu na wodę

Ledwo zniknęła tafla lodowa na Jeziorze Kierskim, a już, 12 marca 2017 r. wyjechały z hangaru nasze jachty optymisty i lasery, żeby przygotować je do zejścia na wodę, która jest jeszcze bardzo zimna. Niemniej ażeby móc bezpiecznie żeglować, sprzęt musi być przygotowany do tego w 100%, łącznie z ratowniczymi motorówkami, czego szczegółowo dogląda trener Zbigniew Michalski.

Z lodu

Z lodu

Z lodu

Romuald

2017.03.05. Przyczepa - kwesta opłatkowa

W czasie wigilijnego spotkania opłatkowego w grudniu ub. roku zebrano kwotę 1210,00 zł na sfinansowanie budowy przyczepy do transportu sprzętu żeglarskiego, tj. łodzi typu optymist wraz motorówką ratowniczą, na których żeglują najmłodsi żeglarze klubowi pod okiem trenera. Ta kwota wystarczy na częściowe pokrycie kosztów. Wyrazić należy słowa uznania wszystkim darczyńcom!!!

Przyczepa

Przyczepa

Przyczepa

Romuald

2017.02.22. Zimowy sztorm w Kiekrzu

Silne ocieplenie, tym samym gwałtownie topniejący lód, zmusiło żeglarzy lodowych naszego klubu do wystawienia z lodu swoich bojerów na pomost w nadziei, że z nadejściem ochłodzenia, znów będą latać, na swoich wietrznych rumakach. Tymczasem w nocy przyszedł silny podmuch wiatru, który zmiótł z pomostu ustawiony tam sprzęt.

Następnego dnia, tj. w środę 22 lutego 2017 r. pojawił trener Zbyszek Michalski, który zaalarmował bojerowców. Ich szybka i zdecydowana akcja ratownicza pozwoliła uniknąć większych strat w sprzęcie.

Regaty

Regaty

Romuald, zdjęcia: Z. Michalski

2017.02.28. Bojerowe Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego, 18-19 lutego 2017 r., Jez. Kierskie

W sprzyjających warunkach rozegraliśmy 18 i 19 lutego, po kilku latach przerwy, regaty - Bojerowe Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w kategorii DN - Senior, DN - Junior i Ice- OPP. W regatach uczestniczyło 16 ślizgów, w tym dwóch zawodników z innych województw.

Regaty

Wyniki regat znajdują się tutaj. Dwie fotorelacje: Romualda Roweckiego i Mirosława Błocha znajdują się w galerii bojerowej.

Józef Mikulski

2017.02.28. Memoriał im. Romualda Woźniaka, luty 2017 r., Jez. Kierskie

W tym roku udało się rozegrać pierwszy wyścig bojerowy, memoriału im. Romualda Woźniaka, w którym zwyciężył Paweł Albrecht PKM LOK Poznań, otrzymując statuę memoriałową, przechodząc tym samym do grona zwycięzców na niej utrwalonych. Brawo Paweł!

Fotorelacja znajduje się tutaj.

Romuald Rowecki

2017.02.15. Zawiadomienie o regatach

Zawiadomienie

2016.12.15. Życzenia ?wi?teczne

Życzenia

2016.12.13. Klubowy Opłatek, 10 grudnia 2016 r.

Uroczyście przeżywaliśmy wigilijny opłatek 2016 roku, zorganizowany na najwyższym poziomie i z wielkim rozmachem przez młody zespół naszych członków, pod wodzą bosmana Mariusza i jego małżonki, oraz zarządu z komandorem na czele.

Opłatek

Swoim rozmachem przekroczył wszelkie ograniczenia, i z braku miejsca zajmując olbrzymi hall - oraz świetlicę, tak ażeby na Bożonarodzeniowej uroczystości pomieścić wszystkich zebranych, od dużej grupy młodzieży do seniorów włącznie, co nie zaszkodziło w stworzeniu wspaniałej ciepłej atmosfery przy łamaniu się opłatkiem. Tak liczna grupa nowych młodych adeptów, to kolejny sukces naszego trenera.

Opłatek

śpiew kolęd pod wodzą gitarzysty Adama, który w znakomity sposób prowadząc śpiew, poderwał do aktywnego śpiewania znakomitą większość, w tym także najmłodszych. Korzystając z okazji wręczono kwiaty-gwiazdy betlejemskie wraz z życzeniami sędziwej seniorce Irenie, która obchodziła swoje 91 urodziny, oraz wszystkim klubowym Ewom oraz Adamom wraz z Adamem Komandorem włącznie.

Konsumpcja: pt. "każdy przynosi coś pysznego" znakomicie zaowocowała całą gamą wspaniałości, lecz mistrzostwo świata zdobył makowiec, upieczony przez bosmanową Halinkę!!!

Opłatek

W tym miejscu składam serdeczne podziękowania organizatorom za olbrzymi wkład pracy, jaki włożyli w to, ażebyśmy mogli doznać tak wspaniałych i silnych wrażeń.

Fotorelacja z uroczystości znajduje się tutaj.

Romuald Rowecki

2016.11.30. Zaproszenie na Opłatek

Opłatek

2016.11.27. Zielone światło dla dzieci i młodzieży w PKM LOK

Wywiad z nowym trenerem klubowym z dnia 20 listopada 2016 r.

Romuald Rowecki: W lutym 2016 roku rozpoczął wykonywać w naszym klubie, swój trud szkoleniowca, nowy trener kol. Zbigniew Michalski. Trenerze, od czego Pan rozpoczął?

Trener Zbigniew Michalski: W spadku po moim poprzedniku otrzymałem 4 zawodników.

R: Liczba nie jest imponująca, biorąc po uwagę czas działania poprzednika. A ilu trenuje Pan dziś, po jednym sezonie swego działania?

T: Dziś, po pierwszym sezonie, w którym to musiałem zając się nie tylko werbunkiem i szkoleniem nowych adeptów żeglarstwa, ale także zorganizowaniem i wyposażeniem siłowni, zorganizowanie możliwości korzystania z basenu na pływalni, i doprowadzeniem-podrasowaniem do wyższej sprawności sprzętu: łodzi żaglowych, odpowiednio je doposażając. W szkoleniu bierze udział 20 zawodników, w trzech klasach, tj. Optymist, Laser oraz Słonka.

Wywiad

R: Czy oprócz szkolenia teoretycznego w świetlicy klubowej, oraz praktycznego na jeziorze kierskim, widać klubowiczów w innych miejsca w kraju?

T: Tak, w tym sezonie właśnie zakończonym, nasi zawodnicy w zależności od uprawianej klasy, brali udział w wielu imprezach lokalnych i wyjazdowych: klasa Optymist: w 6 imprezach lokalnych oraz 5 imprezach centralnych, które odbywały się na terenie Polski od Nowego Sącza poczynając, poprzez Tarnobrzeg, Rybnik, Żnin do Torunia włącznie. Klasa Laser : w 2 imprezach lokalnych oraz centralnych, od Rybnika poczynają, po wybrzeże: Krynica Morska 2 x, Gdynia 2 x i Górki Zachodnie, razem zaliczyliśmy 6 imprez. Klasa Słonka: w której to zdobyliśmy Mistrzostwo Polski juniorów, wystartowała 8 razy w imprezach lokalnych.

Wywiad

R: To co Pan mówi jest b. imponujące, jak na pierwszy sezon działalności, a jak to się ma do oceny klubu w skali kraju?

T: Tutaj mamy jeszcze b. dużo do zrobienia, np. klasa Optymist po tym sezonie zajmuje 236 miejsce, w stosunku do 501 miejsca po ubiegłym sezonie. A klub uplasował się na 57 miejscu, w stosunku do 87 miejsca ubiegłorocznego.

R: Gratuluję, a jak wyglądają zamierzenia na przyszłość?

Wywiad

T: W tym roku uzyskaliśmy ogromną progresję wyników sportowych i zamierzamy taką samą uzyskać w roku przyszłym, choć, ażeby to osiągnąć, musimy wykonać wiele dodatkowych zadań, jak np. budowa nowej przyczepy transportowej dla łodzi żaglowych, i wiele-wiele innych spraw. itp.

R: Dziękuję bardzo za podzielenie swymi osiągnięciami z czytelnikami strony internetowej PKM LOK.

2016.11.27. Wrażenia z pobytu na kursokonferencji Floty Polskiej DN w Olsztynie, 19-20.11.2016 r.

W bogato wyposażonym Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie, o pięknej nazwie „Słoneczna Polana” odbyła się 19-20 listopada kursokonferencja Floty Polskiej DN, na której spotkaliśmy 62 uczestników z całej bojerowej Polski, od najmłodszych do mastersów włącznie, a wśród nich legendarnego już Piotra Burczyńskiego, obecnych kadrowiczów- Tomka Zakrzewskiego, producentów sprzętu DN z Andrzejem Daleckim na czele!

To jest prawdziwa przyjemność przebywać w tak komfortowo i bogatym ośrodku lodowo-wodnym świeżo wybudowanym i wyposażonym w sprzęt ze środków unijnych, wypełnionym najlepszymi na świecie bojerowcami.

Odczytywanie wyników sportowych przez Komandora Floty, uzyskanych w posumowanym sezonie dla wszystkich klas i kategorii wiekowych , oraz wręczanie nagród i wyróżnień do 10 m. włącznie, ogłoszenie składów kadr narodowych dla poszczególnych kategorii wiekowych, było miłym wstępem na rozpoczęcie poważnych obrad, co stworzyło przyjazną atmosferę, utrzymującą się do końca zgromadzenia, a dłonie bolały od długotrwałych oklasków.

Poważniejsze omawiane tematy to, kalendarz imprez 2016-2017 oraz zasady organizacji regat, przy których to, odbyła się dyskusja, i rozpatrywano różne warianty.

Ponadto odbyły się szkolenia sędziowskie i na stopnie lodowe.

Poznań miał także swoje "5 minut" a mianowicie Romuald zgłosił wniosek o powołanie muzeum 50 lecia DN, który został z dużym aplauzem przyjęty do realizacji. W tym muzeum, zostaną zgromadzone i przechowane pamiątki zebrane z okazji uroczystości 50 lecia DN.

Na wniosek Piotra Burczyńskiego, w ramach zajęć nt. bezpieczeństwa na lodzie, Romuald zdradził, i szczegółowo opowiedział swój system samodzielnego wychodzenia z przerębla na lód, klika krotnie pokazując praktycznie, jak to się robi. Słuchacze byli pod wrażeniem, że w tak prosty i skuteczny sposób, można uratować swoje życie.

Uroczysta obiado-kolacja była podkreśleniem pierwszego dnia obrad.

Podróż samochodem z Poznania do Olsztyna i z powrotem dostarczyła miłych i pozytywnych wrażeń przy oglądaniu trwających prac budowlanych nowych i modernizowanych dróg autostradowych oraz dwupasmowych w bardzo wielu miejscach, co naturalnie przez liczne objazdy, wydłużyło czas podróży.

Zapraszam do liczniejszego udział w następnej kursokonferencji.

Romuald DN P-25 + Roger DN P-251

Fotorelacja z konferencji znajduje się tutaj.

2016.11.13. Jubileusz 10-lecia istnienia internetowej strony klubowej

Inne kluby miały a nasz stary zasłużony klub nie, należało utworzyć i uruchomić własną stronę internetową, taka była potrzeba chwili - a że chętnego nie było, to "z braku laku" zrobiłem to sam.

Nowowybrany Komandor Adam Szyburski błyskawicznie załatwił jej oficjalną rejestrację i tak na początku 2006 roku urodziła się strona www.pkmlok.pl, która istnieje już 10 lat.

Od samego początku architektem i administratorem strony jest nasz kol. Bartosz Bębel, pełniący te funkcje całkowicie społecznie do dziś.

Przy okazji stworzono klubowe adresy poczty internetowej i tym samym zaistnieliśmy jako klub w internecie, korzystając na bieżąco z wszystkich jego dobrodziejstw.

Chronologicznie prowadzona strona stała się rejestratorem większych i mniejszych zdarzeń zaistniałych w naszym życiu klubowym, co w obecnej chwili pozwala z niej korzystać jak z żywej historii.

Rozbudowany dział historyczny obejmuje nie tylko streszczoną historię klubu, ale także wiele działów, w których znaleŸć można np. bojerowe wyniki sportowe od początku lat pięćdziesiątych ub. wieku, czy historie bojerów w Wielkopolsce, wiele licznych biografii członków, itp. Galerie zawierają wiele historycznych już fotografii od czasów przed II wojną światową, zdjęcia znajdują się również na stronach poświęconych poszczególnym sekcjom.

W aktualnościach opisane są bieżące zdarzenia klubowe, wyniki regat, oraz przygody klubowiczów, i nie tylko.

Życzę sobie, ażeby strona dalej się rozwijała i trwała następne 10 lat.

Romuald Rowecki

PS. Zapraszam szanowne koleżeństwo do wysyłania na forum strony swoich spostrzeżeń, uwag oraz materiałów wynikami, wrażeniami i wiele fotografii.

2016.11.13. Jesienne zebranie kadry bojerowej PKM LOK, 2016.11.06

Sprawozdanie z jesiennego zebrania kadry bojerowej PKM w świetlicy klubowej w dniu 06.11.2016 r. pod wodzą komandora Floty Zachodniej Romualda.

Zgodnie z tradycją, zebranie odbyło się w rzeczowej atmosferze przy konsumpcji kawy i słodkości, w pobliżu gorącego kominka, ogrzewającego zebranych do aktywnego udziału - wszystkich 9 osób.

Zebranie

Zebranie

Po wysłuchaniu porządku obrad, oraz sprawozdania z półrocznej działalności, przystąpiono do nakreślenia zadań do wykonania:

 1. Dopasowaniem i założeniem łańcuchów na koła użyczonego nam przez Adama Szyburskiego quada zajmie się Krzysztof Brych i wykona do pierwszego lodu.
 2. Dokończeniem renowacji jednego bojera DN (czerwonego) dla juniora zajmie się Andrzej Groński i wykona do pierwszego lodu.
 3. Dodatkowym pomalowaniem 30 sztuk nowowykonanych płóz zajmie się Andrzej Gronski i wykona do końca listopada br.
 4. Adam Szyburski proponuje złożyć wizytę w Rogoznie do końca bm. celem potwierdzenia zasadności przekazania tam sprzętu bojerowego. Kontakt załatwi Romuald.
 5. Celowość powstania funduszu bojerowego floty zachodniej uzgodni z trenerem Adam S. + J. Mikulski, po ukazaniu się centralnego kalendarza imprez bojerowych na rok 2016/2017.
 6. Szkolenie, dzieci i juniorów , tak jak zwykle prowadzić będzie Józef Mikulski przy wsparciu starszych zawodników.
  Kadra juniorów DN:
  1. Bartek Berkau,
  2. Maciej Berkau,
  3. Wojciech Włodarczak.
  Ice-Opti:
  1. Paweł Sikora,
  2. grupa nowych chętnych do latania.
  Ice-Optymisty do szkolenia będą wystawione w dolnym hangarze.
 7. Przygotowaniem bączka ratowniczego dla bojerów zajmą się i wykonają do nastania pierwszego lodu na jez. Kierskim lub Bytyńskim:
  1. Marek Berkau,
  2. Andrzej Groński,
  3. Longin Żeberski.
 8. Apteczka- uzupełni Józej M. do pierwszego lodu.
 9. Uaktywnić do szkolenia bojerowego nowego trenera klubowego kol. Zbyszka Michalskiego i zaprosić do uprawiania bojerów jego córkę.- załatwi Adam S,.
 10. Adam Szyburski proponuje ażeby w przyszłym roku przed świętem zmarłych odwiedzić groby zmarłych bojerowców, składając tam bojerowy znicz, wykonany i dostarczony przez niego.
 11. Omówiono plan ogólnopolskiego spotkania bojerowców 19/20 listopada w Olsztynie, zachęcając także, do licznego udziału tam poznaniaków.

Zebranie

Zebranie

Zebranie

Pierwsze mrozy-zwiastuny nadchodzącej zimy, oraz energia wyzwolona na zebraniu, spowodowała iż nasz najlepszy zawodnik, Roger Rowecki wraz swoim potomstwem otaklował swój bojer, celem sprawdzenia dokonanych ulepszeń sprzętowych, oraz wykonanej przez Longina Żeberskiego przebudowy konstrukcji nowego masztu z włókna węglowego. Jak widać zebranie przyniosło już pierwsze pozytywne rezultaty, i należy mieć nadzieję, że następne nastąpią niebawem.

Romuald Rowecki

2016.10.28. Zaproszenie na Galę Żeglarską 2016

Zawiadomienie

2016.10.16. Nagrody z okazji 80-lecia PKM LOK

Choć minęło już kilka tygodni, wspomnieć należy niezwykle cenną nagrodę "80-lecia PKM" ufundowaną przez byłego Komandora klubu kol. Adama Szyburskiego, który osobiście wręczał ją w czasie jubileuszowej uroczystości najbardziej pracowitym i zasłużonym członkom z czasu swego komandorowania.

Zawiadomienie

Pocisk napełniony jest szlachetnym trunkiem, o dużej mocy rażenia, spotęgowanym elektrycznym urządzeniem podświetlającym. Dodać należy, iż zawartość ma akcenty żeglarskie: woda z Bajkału zmieszana z płynem, który tej jakości można uzyskać tylko z pszenicy, a jako dodatek są tam trawy znad bajkalskich gór Sajan - Sagan-dali (łać. Rhododendron adamsii), co daje moc i zdrowie - tak przynajmniej wynika z miejscowych wierzeń. Po spożyciu, opowieści o wyprawach żeglarskich nie mają granic.

Choć wygląd nagrody nawiązuje do wykopanego z ziemi pocisku-"niewybuchu" z czasów II wojny światowej, jest bezpieczny, lecz przy zbyt forsownym użyciu, może okazać się prawdziwym wybuchem.

Nagrodę otrzymali" Irena Bartkowiak, Ewa Krzywiak, Kasia Ryszczyńska, Romuald Albrecht, Andrzej Groński, Józef Mikulski, Zbyszek Rakocy i Romuald Rowecki.

Romuald Rowecki

2016.10.05. Zawiadomienie o regatach

Zawiadomienie

Zawiadomienie

2016.09.13. Puchar Komandora PKM LOK, 10-11 września 2016 r.

W weekend 10-11 września 2016 r. zorganizowaliśmy cykliczne regaty o Puchar Komandora PKM LOK. W tym roku warunki pogodowe były trudne z uwagi na brak wiatru: wiało w granicach 2 m/s, ale słońce i temperatura dopisały.

Życzenia

Regaty rozegrano w klasach: Optimist, Laser 4,7, Laser Radial, Słonka, Cadet i Omega Turystyczna. W sobotę udało się przeprowadzić dwa wyścigi, w niedzielę wiatr nie dopisał i nie było startów.

Życzenia

Nasi zawodnicy starty mogą zaliczyć do udanych. Gratulujemy naszym Zawodnikom i Trenerowi osiągniętych wyników.

Wyniki regat:

2016.08.30. Zawiadomienie o regatach

Zawiadomienie

2016.08.25. Mistrzostwa Polski w klasie Słonka senior i junior 19-23 sierpnia 2016 r.

W dniach 19-23 sierpnia 2016 r. zostały rozegrane na jeziorze Kierskim Mistrzostwa Polski w klasie Słonka. Najpierw rywalizowali zawodnicy w kategorii senior (open), nasi zawodnicy: Tomek Słodecki i Zbyszek Rakocy, zajęli 9. miejsce, a Wojtek Włódarczak i Maciej Berkau miejsce 14.

Życzenia

Życzenia

Następnie rywalizowali juniorzy. Mistrzostwa Polski w klasie Słonka Junior zakończyły się dużym sukcesem dla naszego klubu, nasz trener Zbyszek Michalski wie co robi. Załoga: Ania Michalska (UKŻ Wiking Toruń) i Patryk Żeberski wywalczyła tytuł Mistrzów Polski w klasie Słonka Junior. Nasza druga załoga: Wojtek Włódarczak, Maciej Berkau długo miała szansę na brązowy medal Mistrzostw, jednak jeszcze tym razem się nie udało i ostatecznie zajęli 5. miejsce.

Gratulujemy naszym Zawodnikom i Trenerowi osiągniętych wyników, prosimy o więcej.

Życzenia

Wyniki regat poniżej:

2016.08.12. Srebrny Żagiel Optymista 2016, 5-7 sierpnia 2016 r.

W dniach 5-7 sierpnia 2016 r. na Jeziorze Kierskim odbyły się, po raz 38., regaty o "Srebrny Żagiel Optimista". Do regat zgłosiło się blisko 300 zawodników z całej Polski.

Po latach przerwy wystartowała reprezentacja naszego klubu pod kierownictwem trenera Zbigniewa Michalskiego:

 • Paweł Sikora, 12 lat, POL 1399, 138. miejsce,
 • Jan Kamieński, 10 lat, POL 1268, 156. miejsce,
 • Andrzej Nycz, 10 lat, POL 1636, 173. miejsce,
 • Jan Sawicki, 8 lat, POL 1399, 172. miejsce.

Ci młodzi żeglarze dopiero po raz drugi wzięli udział w tak dużej imprezie. Brawo chłopaki!

Pogoda była bardzo zmienna: od silnych deszczów, sztormu do lekkich wiatrów. Należało mieć dobrą psychiczną i fizyczną kondycję, by wytrzymać trud żeglowania w 9 długich wyścigach.

szatnia

Dzięki intensywnej pracy naszego nowego trenera, kol. Zbigniewa Michalskiego wraz z małżonką, którzy włożyli niemały trud w przygotowanie zawodników, nasi żeglarze byli dobrze wyszkoleni do udziału w tej imprezie o tak wysokim poziomie sportowym i doskonale wytrzymali trudy sportowej rywalizacji.

szatnia

szatnia

Biorąc pod uwagę bardzo młody wiek zawodników oraz krótki czas szkolenia, należą się im wielkie gratulacje i słowa uznania. Oby dotrwali do następnego roku, i znów z powodzeniem wystartowali w tych sławnych regatach, dołączając do swoich poprzedników, zapisanych w sportowej historii klubu.

Romuald Rowecki, Krzysztof Brych

Fotorelacja z uroczystości znajduje się tutaj (autor zdjęć: Krzysztof Brych).

2016.06.27. Uroczystości 80-lecia PKM LOK

Jesteśmy już po uroczystościach z okazji 80-lecia Poznańskiego Klubu Morskiego LOK, konkurencję mieliśmy bardzo silną w postaci meczu naszej reprezentacji na Euro, ale daliśmy radę. Wszystkie imprezy odbywały się na przystani naszego klubu w sobotę 25.06.2016. Obchody patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Poznania, a opieką medialną TVP 3 Poznań.

Logo

Regaty Dni Morza z okazji 80-lecia PKM LOK w klasach turystycznych, przebiegły sprawnie przy dobrym wietrze. Na zakończeniu regat zawodnicy stawili się licznie, były okolicznościowe statuetki, dyplomy i upominki.

Oficjalna uroczystość odbyła się z uwagi na mecz z dogrywką o godz. 18.00 (pierwotnie 17.00), w specjalnie odnowionym i przygotowanym na tę okazję hangarze dolnym PKM LOK. Przybyli zaproszeni goście m. in. prezes WOW LOK Ryszard Wiliński, przedstawiciel Prezydenta M. Poznania i Wydziału Sportu UM Poznania, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Maciej Olszewski, przybyli komandorzy zaprzyjaŸnionych klubów, w sumie ok. 130 osób zaproszonych gości, członków naszego klubu i sympatyków.

Klub otrzymał okolicznościowe patery.

80-lecie 80-lecie 80-lecie 80-lecie 80-lecie 80-lecie 80-lecie 80-lecie 80-lecie

Staraliśmy się, żeby uroczystość główna była na luzie bez patosu, mamy nadzieję, że się udało. Nasi aktywni członkowie zostali wyróżnienia odznakami i statuetkami.

Zwieńczeniem uroczystości był Wieczór Kapitański, który rozpoczął się o 20.00, burza, która przechodziła nad Kiekrzem, nie miała wpływu na świetną zabawę i humory. Zapewniliśmy różnorodne jedzenie i muzykę. Grał zespól Black Cat – świetny polecamy, na parkiecie królowali m.in. komandor ŻMKS z żoną, prezes WOZŻ, nasi członkowie i zaproszeni goście oraz zawodnicy startujący w regatach. Zabawa zakończyła się o godz. 4.00.

Dziękujemy bardzo wszystkim sponsorom uroczystości, sędziom, wszystkim osobom, które pracowały przy organizacji poszczególnych imprez, żeby były na odpowiednim poziomie. Sądząc po docierających opiniach uczestników wszystko świetnie się udało.

Ewa Krzywiak

Fotorelacja z uroczystości znajduje się tutaj.

2016.06.02. Zaproszenie

Zaproszenie

2016.05.20. Zawiadomienie o regatach

Zawiadomienie

Zgłoszenie do regat do pobrania tutaj (plik doc).

2016.04.25. Otwarcie sezonu żeglarskiego 2016, 17 kwietnia 2016 r.

W tym roku nasz klub obchodzi 80-tą rocznicę swego powstania. Z tej to okazji 17 kwietnia 2016 r. otwarcie sezonu żeglarskiego odbyło się na naszej odświętnie przygotowanej przystani. Impreza rozpoczęła się uroczystym podniesieniem bandery i przebiegła bardzo sprawnie pod wodzą naszego komandora Adama, który w krótkich słowach powitał przybyłych gości i omówił zaplanowane uroczystości jubileuszowe, także planowane zamknięcie sezonu także na naszej przystani.

szatnia

Sędzia główny regat Józef Mikulski odczytał wyniki z przeprowadzonych regat. Na zakończenie przybyli goście zostali zaproszeni na skromny słodki poczęstunek, który został doszczętnie skonsumowany.

Romuald

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2016.04.25. Remont świetlicy klubowej

Nasi wspaniali koledzy, Mariusz Skowroński i Darek Żeberski wraz z małżonkami Haliną i Jolantą wykonali wielką robotę na rzecz braci klubowej: wysprzątali, przygotowali do malowania i wymalowali świetlicę, a następnie sprzątnęli po malowaniu, za co należą się wielkie podziękowania i słowa uznania. Brawo!!!

swietlica

Teraz świetlica lśni czystością, puchary jaki i mistrzowskie medale wypolerowane, prezentują się wspaniale.

Daliście nam przyklad, jak należy traktować potrzeby klubowe!

Pozostaję z wielkim uznaniem

Romuald

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2016.04.19. Remont szatni dla młodzieży

Wielkie uznanie za olbrzymi wkład pracy dla Mariusza Skowrońskiego i Darka Żeberskiego w generalne odnowienie szatni młodzieżowej, dzieląc ją przy okazji na dwa piękne pomieszczenia. Brawo Mariusz i Darek!!!

szatnia

Romuald

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2016.04.19. Sejmik Floty Polskiej DN 2016, 15 kwietnia 2016 r.

Krótko po sejmiku Floty Zachodniej DN nasza ekipa w składzie: Marek Berkau, Adam Szyburski sen. oraz ja wybraliśmy się, dzięki uprzejmości Adama, jego samochochodem 15 kwietnia 2016 r. do klubu Warmia-Olsztyn na sejmik Floty Polskiej DN w Olsztynie. Zebrało się 30 delegatów z całej Polski żeby wybrać nowy Zarząd, co też po długiej dyskusji oczyniono.

Sejmik

Komandorem Floty Polskiej DN zostal Jerzy Sukow, wybrano także nowy 5-cio osobowy zarząd z Jurkiem Najdrowskim na czele.

Po z kończeniu częsci oficjalnej zebraliśmy się w lokalu tuż obok, gdzie w wesoły sposób zdołaliśmy odreagować absolutnie na czczo (wszelkie kuchnie były zamknięte) emocje z pierwszej części zebrania. Następnego dnia od rana zrobiliśmy małą przechadzkę po wielkiej i wspaniałej nowowybudowanej dzięki pomocy z EU infrastrukturze sportowo-rekreacynej nad jez. Uklej, o wartośc 63 mil. zł - zjadając bardzo smaczne i niedrogie śniadanie w barze nad plażą miejską.

Wielkopolska może tylko pozazdrościć Olsztynowi tak efektownego i użytecznego objektu. Podobne odczucia mieliśmy zwiedzając wielki nowo wybudowany obiekt port + bydynki + parkingi z drogą dojazdową, wypełnione nowym sprzętem żeglarskim na drugim końcu tegoż jeziora.

Nasza wyprawa do Olsztyna była bardzo udana, także z powodu dobrego kierowcy Adama, któremu bardzo dziekuję.

Romuald

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2016.04.19. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Floty Zachodniej DN, 10 kwietnia 2016 r.

Minęły dwa lata i nadszedł czas na kolejne wybory Zarządu Floty Zachodniej DN. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbyło się 10 kwietnia 2016 r. w naszej, obecnie będacej w remoncie, świetlicy.

Sejmik

W sprawozdaniu podkreślono olbrzymi wkład pracy włożonej w zakończenie kilkuletniego planu rewitalizacji sprzętu dla juniorów, w której to na wyróżnienie zasługuje A. Groński jako główny wykonawca oraz K. Brych i J. Mikulski, który także prowadził coroczne szkolenia dla żeglarzy wielkopolskich.

Wybrano zarząd w składzie:

 • Romuald Rowecki - Komandor,
 • Adam Szyburski sen.- vice Komandor,
 • Marek Berkau - vice komandor.

Wybrano także skład ekipy na sejmik centralny w Olsztynie:

 • A. Szyburski,
 • M. Berkau,
 • R. Rowecki.

Zaproponowano utworzenie skromnej fundacji w ramach Floty Zachodniej DN, która poprzez swoją działalność przyczyni się do powstania funduszu rozwoju sportu bojerowego.

Mamy nadzieję, iż chłodniejsze zimy pozwolą na wykorzystanie odnowionego sprzętu.

Romuald

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2016.04.13. Wiosenne sprzątanie klubu, 2-3 kwietnia 2016 r.

Także w tym roku, odbyło się tradycyjne już wiosenne sprzątanie terenu klubowego. Jak zwykle udział brali ci, co zawsze, tzn. kilkudziesięciu aktywnych członków, którzy pod dowództwem bosmana Mariusza pięknie wysprzątali teren ośrodka oraz jeszcze wyrównali dziury na drodze dojazdowej przywiezionym tłuczniem betonowym.

Romuald

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2016.04.01. Fotorelacja z "Nurkowego Jaja"

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2016.03.30. Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiej 2016

Zaproszenie

2016.02.18. Nowy Trener w PKM LOK

Z przyjemnością informujemy, że począwszy od miesiąca lutego 2016 nowym Trenerem PKM LOK jest Zbigniew Michalski. Nowy Trener jest gwarantem dobrego poziomu prowadzenia zajęć i treningów. Zajęcia są już prowadzone przez Trenera w soboty i niedziele o godz. 11.00. Zapraszamy.

Trenerowi Zbyszkowi i Naszym Zawodnikom życzymy dobrej współpracy i dobrych osiągnięć żeglarskich.

Kontakt do Trenera na stronie Struktura.

2016.01.06. Nowe zdjęcia w galerii historycznej

W galerii historycznej pojawiły się zdjęcia z regat bojerowych, zorganizowanych w 1969 roku na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

2015.12.15. Życzenia

Życzenia

2015.12.28. Opłatek klubowy, 12 grudnia 2015 r.

Kolejny już opłatek klubowy, na którym licznie zebrała się klubowa brać, urządzany od roku 2002, kiedy to po generalnym remoncie świetlicy i wybudowaniu kominka oraz bufetu spowodowało, że w godnych warunkach można było zorganizować w naszym klubie uroczystość opłatkową.

Opłatek

Rozpoczęta wówczas, przed laty, nieśmiało zaproponowana braci klubowej uroczystość zbierania się społeczności klubowej pod choinką celem wspólnego przeżywania adwentu przy śpiewie kolęd i łamaniu opłatkiem przyjęła się znakomicie i trwa do dziś.

Opłatek

Także w tym roku, w miłej i ciepłej atmosferze, nowo wybrany komandor Adam powitał zebranych, składając życzenia w imieniu własnym, jak i całego zarządu, łamiąc się opłatkiem z obecnymi, oraz kierował chóralnym śpiewem kolęd przy akompaniamencie grającego na akordeonie Tadeusza, a wszystko to w czasie konsumpcji przyniesionych słodkości.

Radości, uśmiechów i uścisków było co niemiara! Tak jak poprzednie także i ten opłatek udał się znakomicie i przeszedł do historii.

Do zobaczenia za rok!

Fotorelacja z konferencji znajduje się tutaj.

Romuald

2015.12.10. Historyczny dokument odnaleziony!

Longin Żeberski, przy okazji remontu instalacji CO, odnalazł u siebie w domu za szafą "Dziennik Zajęć Szkoleniowych", dokumentujący działalność szkoleniowo-sportową z lat 1981/1982, prowadzoną przez klub zimą i latem. Dokument zeskanował Paweł Albrecht. Gratulacje dla Longina i podziękowania dla Pawła!

Dziennik można obejrzeć tutaj (pdf).

Romuald

2015.12.05. Zebranie klubowe armatorów i posiadaczy altan, 5 grudnia 2015 r.

Na zebraniu armatorów i posiadaczy altan na terenie klubu zastanawiano się, jak zareagować na skomplikowaną treść otrzymanych umów dzierżawnych na teren, który zajmują prywatne jednostki pływające oraz altany i przyczepy campingowe. Ze względu na powstałe zagrożenie ograniczenia lub wręcz wstrzymania działalności statutowej, utworzono zespół, który wraz zarządem klubu ma tę kwestię wyjaśnić we władzach LOK.

Zebranie

Zebranie

Romuald

2015.11.28. Artykuł o Henryku Synorackim w Głosie Wielkopolskim

Artykuł

2015.11.22. Konferencja szkoleniowa Stowarzyszenia Flota Polska DN, 14-15 listopada 2015 r.

W dniach 14 i 15 listopada 2015 r. w Olsztynie odbyła się doroczna Konferencja szkoleniowa Stowarzyszenia Flota Polska DN z udziałem działaczy i zawodników z całego kraju. Najbardziej atrakcyjnym punktem, okazał się unikalny wykład Karola Jabłońskiego pt. "Dlaczego ja tak szybko żegluję". Konferencja rozpoczęła się w nowo wybudowanym Ośrodku żeglarstwa, w którym zmagazynowano nowy, zapakowany jeszcze w folię sprzęt żeglarski za około 3 miliony złotych. Ponadto mieliśmy okazje zamieszkać i spać w także w nowo wybudowanych budynkach klubu "Warmia Olsztyn" oraz zwiedzić wspaniałą infrastrukturę wybudowaną nad jez. Krzywym.

Konferencja

Niech żałują ci, którzy nie przyjechali. Wielkopolskę reprezentowali Roger wraz z autorem.

Fotorelacja z konferencji znajduje się tutaj.

Romuald

2015.11.15. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze, 7 listopada 2015 r.

W dniu 7 listopada 2015 r. w PKM LOK Poznań odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym wybrano nowego Komandora, kol. Adama Marcinkowskiego, oraz nowy skład Zarządu: Ewa Krzywiak, Katarzyna Ryszczyńska, Dariusz Żeberski oraz Jan Dysarz.

Zebranie

Nasza seniorka klubowa kol. Irena Bartkowiak-Wróbel, z okazji swoich 90 urodzin, otrzymała piękny pamiątkowy dyplom z jeszcze piękniejszym tekstem:

Irena Bartkowiak-Wróbel

Żyj, nie licząc wcale lat,
wciąż z rozkoszą patrz na świat!
Siłę ducha, myśli, nóg
niech jak dotąd daje Bóg!
Zawsze zdrowy, z lekarstw kpij
i rozkosznie zawsze śnij!
Niechaj młodość w duszy wrze,
ogrzewając życie Twe!

Fotorelacja z zebrania znajduje się tutaj.

Romuald

2015.10.03. Puchar PKM LOK, 20 września 2015 r.

Regaty o Puchar PKM LOK odbyły się w bardzo dobrych warunkach pogodowych, rozegrano po trzy biegi w każdej ze startujących klas: Cadet, Optimist, Europa oraz Słonka. Wyniki regat poniżej. Do zobaczenia w przyszłym sezonie żeglarskim.

Wyniki:

Ewa Krzywiak

2015.10.03. Adam Staniek

Po 30 latach od wyjazdu z Polski, odwiedził nasz klub Adam Staniek, były członek naszego klubu i absolwent szkółki żeglarskiej w latach 1972-1981.

Z dużym rozrzewnieniem wspominaliśmy "stare dzieje", wspominając warunki w jakich wówczas, zimą i latem, szkolona była młodzież. Adam dobrze pamięta chwile, gdy zdawał egzamin na stopień żeglarza, z czego do dziś jest dumny, oraz gdy zimą przy minus 20 st.C. poznawał sztukę latania na bojerach. Wówczas pod spodniami i koszulą opakowany był gazetami, co dobrze chroniło przed trzaskajacym mrozem.

Adam Staniek

30 lat minęło, ale wrażenia z pobytu w naszym klubie, oraz sympatia pozostały. Adam wyraził swój podziw, oglądając obecną bazę sprzętową i socjalną w klubie.

Obecnie sam, w wolnych chwilach, otrzymując "wolne" za nadgodziny pracy, żegluje uprawiając kitesurfing.

Romuald

2015.09.08. Życzenia

Życzenia

2015.08.15. Â|więto Wojska Polskiego

Zbliża się 15 sierpnia, w którym to dniu świętują wszystkie formacje Wojska Polskiego, nie wyłączajÄ.c Marynarki Wojennej. Warto przypomnieć, że nasz Region Wielkopolska, a szczególnie nasze Miasto Poznań ma wspaniałe tradycje bohaterskich zmagań, już od Powstania Wielkopolskiego, żołnierzy w granatowych mundurach.

Tak, tak już 5 grudnia 1918 roku, IV Kompania Marynarzy pod dowództwem bosmana Adama Białoszyńskiego, skutecznie spiskowała przeciwko germańskiemu zaborcy, o czym sami zadbali, wmurowując w 1938 roku na frontonie kamienicy nr 18, przy ul. Wrocławskiej tablicę pamiątkową ... czytaj dalej (pdf).

Swieto

2015.08.14. Najbardziej utytułowany

Nasz zawodnik, Henryk Synoracki, jest najbardziej utytułowanym polskim motorowodniakiem!!! 67-letni już Heniu, w ostatnich regatach w niemieckim Bitterfeld zapewnił sobie kolejny tytuł, tj. wicemistrza Europy w klasie O-125, wcześniej został mistrzem kontynentu w klasie O-175. Niewiele zabrakło, ażeby stanąć na podium podczas Mistrzostw Â|iata w klasie O-125, ponieważ uplasował się na czwartym miejscu.

Henryk Synoracki

Mistrz mówi: Jak człowiek dużo pracuje, a mało narzeka, to ma wyniki!!!

GRATULACJE DLA HENRYKA!!!

Romuald

2015.08.10. Skarb Babuni...

To popularne i żartobliwe określenie o zasobach archiwalnych naszych rodziców, a zwłaszcza dziadków nadal jest aktualne, nie tylko w przenośni. Aktualny przykład, to "skarb" odkryty u Teściowej przez Rogera, syna Romka Roweckiego, który znajduje taki rarytas marynistyki, jak miesięcznik "Morze" z września 1936 roku. Głównym akcentem ... czytaj dalej (pdf).

2015.07.18. Regaty "Memoriał Józefa Żeberskiego"

Paweł Albrecht wygrał prestiżowe regaty w radiojachtingu "Memoriał Józefa Żeberskiego 2015".

Paweł Albrecht Paweł Albrecht

Wyniki

2015.07.10. Żeglarskie Gody

"Koralowe Gody" - impreza w stylu retro, z rozmachem i bogactwem, jakiej w klubie jeszcze nie było, a zdarzyło się to 10 lipca 2015 r.

Koralowe Gody

Na progu, Dostojnych Jubilatów, Państwo Lidkę i Zbigniewa Przybyszów, tradycyjnie powitano kieliszkiem szampana i gromkim Ĺ>piewem "Sto lat", a czekająca długa kolejka zebranych goĹ>ci rozpoczęła składanie życzeń i wręczanie prezentów, a wśród nich delegacja która w imieniu klubu wręczyła duży obraz żaglowca.

Tak się złożyło, że ubito dwa świniaki, z czego fachowiec wykonał wspaniałe wyroby i potrzeba było wiele czasu, ażeby goście wypełniający hangar i świetlicę z nimi sobie poradzili, obficie polewając najróżniejszymi wysokiej klasy trunkami.

Przy nie przeszkadzającej miłym i wesołym rozmowom muzyce, sterowanej przez Darka Ż., rozpoczęła się konsumpcja wspaniałości, począwszy od gorących dań, typu: żurek, bigos, kiełbasa i kaszanka z rożna, dalej po wspaniałości zimnego bufetu w postaci przeróżnych wyrobów od szynek, baleronów, salcesonów, kiełbas, wątrobianek, śledzików do różnego rodzaju sałatek skończywszy, przy powtarzających się okrzykach, typu "niebo w gębie", "wspaniałe" itp. Tak powoli, w przerwach chóralnego Ĺ>piewu znikały smakołyki i opróżniały się flaszki z napisem "35-lecie Koralowe Gody Lidki i Zbyszka" oraz wszelkiego rodzaju napoje pomocnicze, nie licząc non-stop pracującej pompy piwnej.

O godz. 22 Ĺ>piewy typu â?žGóralu czy ci nie żalâ?ť i podobne przerwała huczna muzyka, która poderwała z ławek suto napasionych gości do zabawy, która trwała do białego rana. Po krótkiej przerwie, rozpoczął się następny etap - "poprawiny".

Czego tu nie opisano, widać na wykonanych także w stylu retro zdjęciach - tutaj.

Dostojnym Jubilatom wielu lat wspólnego szczęśliwego życia i doczekania się złotych godów, życzę w imieniu klubowiczów i własnym.

Romuald

2015.06.24. Regaty żeglarskie z okazji DNI MORZA i Otwarte Mistrzostwa LOK w klasie Cadet, 20-21 czerwca 2015 r.

Poznański Klub Morski LOK w dniach 20-21.06.2015 zorganizował na jeziorze Kierskim w Poznaniu â?"Kiekrzu, regaty z okazji Dni Morza oraz Mistrzostwa LOK w klasie Cadet. Wystartowały klasy Słonka, Omega Standard i oczywiĹ>cie Cadet.

Sobota była pierwszym dniem startów, przy bardzo stabilnym kierunku wiatru o sile 3-4 m/s rozegrano cztery wyścigi. Wieczorem odbyło się spotkanie żeglarskie przy grillu. W drugim dniu regat rozegrano jeden wyścig. Mistrzami LOK w klasie Cadet została załoga Stanisław Cwojdziński i Igor Haufa z PKM LOK. W klasie Omega również całe podium należało do zawodników naszego klubu, nie zawiodła załoga Adama Marcinkowskiego, która wygrała regaty. Wszyscy zawodnicy startujących klas z miejsc 1-3 otrzymali puchary oraz "Cadeciarze" również medale i dyplomy. Frekwencja regat nie była oszałamiajÄ.ca, ale atmosfera Ĺ>wietna.

Dni Morza

Wyniki:

Zapraszamy do udziału w regatach Pucharu PKM LOK, które odbędą się w dniu 20.09.2015 dla klas: OPP, C, OKD, E, SNP.

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Ewa Krzywiak

2015.06.15. Puchar Europy 2015 w klasie Słonka, jez. Caldonazzo, Włochy

Załoga PKM LOK Poznań uczestniczyła w regatach w dalekich Włoszech. Nad jeziorem Caldonazzo, nieopal Gardy, odbyły sie dwie imprezy. Jedna to coroczny German Open oraz kolejna edycja Pucharu Europy. Pamiętamy tą imprezę - w 2011 odbyła sie w naszym klubie.

Puchar Europy, 2015

Jak wtedy teraz też wygrał Belg. Wówczas był to Jan Peters wraz ze swoją partnerką, Natalią Janssen, teraz to wielokrotny uczestnik Olimpiad i MĹš w wielu klasach, Manu Hens w

2015.11.17. Porządkowanie terenu PKM LOK, 28-29 listopada 2015 r.

W dniach 28-29 listopada 2015 r. (sobota-niedziela) zachęcamy wszystkich Członków i Sympatyków PKM LOK do udziału w porz?dkowaniu terenu o?rodka przed sezonem zimowym.

Spotykamy się o godz. 11.00 na terenie klubu. Prosimy o niezawodny udział.

Zarz?d PKM LOK

2015.11.17. Spotkanie opłatkowe, 12 grudnia 2015 r.

Spotkanie opłatkowe

2015.10.21. Hangarowanie łódek

Dnia 25.10.2015 o godz 10.30 zapraszam na hangarowanie łodzi klubowych. Odbędzie się to na terenie naszego klubu.

Marek Berkau, bosman PKM LOK

2015.10.16. Zawiadomienie o Walnym Zebraniu

Zawiadomienie

Porz?dek zebrania znajduje się tutaj (plik pdf).

2015.09.08. Zawiadomienie o regatach

Życzenia

2015.06.15. Zawiadomienie o Regatach z Okazji Dni Morza, Otwarte Mistrzostwa LOK w Klasie Cadet 2015, Poznań, 20-21.06.2015, Jezioro Kierskie

Puchar PKM LOK

2015.06.07. Awaria górnego hangaru

Zauważono zgrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, które powstało z powodu obniżenia się fundamentu ?ciany bocznej górnego hangaru (deskarni). Miejsce zostało natychmiast ogrodzone ta?m? ostrzegawcz? i tablicami, w celu zapobieżenia wypadkom.

Uprasza się o przestrzeganie ogrodzenia i niewchodzenie na zagrożony teren.

Awaria górnego jangaru

Awaria górnego jangaru

Awaria górnego jangaru

Awaria górnego jangaru

Awaria górnego jangaru

Romuald

2015.04.28. Sprzątanie klubu

1% podatku

2015.04.20. Sprawozdanie z działalno?ci sekcji radiojachtingu "Wodnik"

Na stronie sekcji pojawiło się sprawozdanie sekcji radiojachtingu z działalno?ci w roku 2014.

2015.04.08. Wspomnienia członków klubu

W dziale "Historia" pojawiła się nowa sekcja - "Wspomnienia członków klubu". Na razie z jedn? pozycj? - wspomnieniami Pawła Albrechta. Czekamy na kolejne!

1% podatku

1% podatku

2015.02.25. Zebranie członków Klubu, 15 marca 2015 r.

Komunikat

2015.02.18. Puchar Caliguli w Mikołajkach, |niardwy, 6 lutego 2015 r.

Na pierwsze w tym sezonie bojerowym regaty "Puchar Caliguli" w Mikołajkach 6 lutego 2015 r., w których startowały liczne reprezentacje z 6 krajów, nasz jedyny reprezentant Wielkopolski, Roger Rowecki, zaj?ł 18. miejsce na 53 zawodników.

Puchar Caliguli

Regaty, które odbyły się na Jeziorze |niardwy, przy silnym wietrze 12 m/s, były dobrym sprawdzianem wykonanych prac naprawczych uszkodzeń ?lizgu, które powstały na ubiegłorocznych mistrzostwach |wiata i Europy w Estonii.

Następnego dnia, 7 lutego, odbyły się kolejne regaty "Puchar Floty Polskiej DN", także na |niardwach, przy udziale 59 zawodników z 6 krajów. Roger Rowecki uplasował się w nich na 19. miejscu.

Fotorelacja znajduje się tutaj.

Romuald Rowecki

2014.12.29. Opłatek klubowy, 21 grudnia 2014 r.

Zgodnie z tradycj?, 21 grudnia odbyła się w ?wi?tecznie udekorowanej ?wietlicy uroczysto?ć opłatkowa, na któr? tłumnie przybyli członkowie klubu wraz z rodzinami, co zapełniło ?wietlicę do ostatniego miejsca.

Po wysłuchaniu przemówienia Komandora Jarka i od?piewaniu wszystkich kolęd z ?piewnika, składanym sobie życzeniom w rado?ci i u?miechu nie było końca, który nast?pił dopiero po konsumpcji przyniesionych słodko?ci i nie tylko.

Fotorelacja autorstwa Szymona Muchy znajduje się tutaj.

Romuald Rowecki

2014.12.18. Uroczysto?ć 96 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskigo oraz ku czci kpt. Adama Białoszyńskiego - 18 grudnia 2014 r.

W dniu 18 grudnia 2014 roku w Poznaniu - Kiekrzu, odbyła się patriotyczna impreza po?więcona pamięci Powstańców Wielkopolskich pochodz?cych z okolic Kiekrza.

Uroczysto?ć rozpoczęła się w Gimnazjum w Kiekrzu, przy ul. Chojnickiej gdzie urz?dzona była wystawa po?więcona Powstańcom Wielkopolskim a w szczególno?ci naszemu patronowi kpt. Adamowi Białoszyńskiemu. Na wystawie przedstawiona było życie i zasługi dla Ojczyzny kpt. Adama Bialoszyńskigo. Licznie zgromadzeni przedstawiciele władz Poznania oraz Rokietnicy jak również członkowie władz Poznańskiej Organizacji Regionalnej Ligi Obrony Kraju, w osobach kierownika biura POR LOK Pana chor?żego Marka Stelmacha oraz Pana ppłk Tadeusza Goławskiego, Poznański Klub Morski LOK reprezentował Kolega Zbigniew Rakocy.

Następnie zgromadzeni go?cie oraz młodzież z Gimnazjum przeszła do Ko?cioła na msze ?w. w intencji Ojczyzny i pochowanych na naszym kierskim cmentarzu Powstańców.

Po mszy, w której uczestniczył sztandar POR im. Gen. Franciszka Sylwestra Włada, w asy?cie pocztu sztandarowego oraz członków LOK, złożono kwiaty pod now? tablic? pami?tkow? ku czci naszego patrona na jego grobie. Po tym odbyła się uroczysto?ci ku czci i pamięci Powstańców Wielkopolskich z rejonu Kiekrz.

Po apelu pamięci i od?piewaniu pie?ni patriotycznych i ko?cielnych uczestnicy uroczysto?ci zostali poczęstowani przez księdza proboszcza tradycyjn? grochówk?.

96. rocznica Powstania Wlkp. 96. rocznica Powstania Wlkp. 96. rocznica Powstania Wlkp. 96. rocznica Powstania Wlkp.

96. rocznica Powstania Wlkp.

96. rocznica Powstania Wlkp.

2014.11.21. Konferencja Szkoleniowej Floty Polskiej DN, 15-16 listopada 2014 r.

W dniach 15-16 listopada 2014 w O?rodku rekreacyjnym "Walter" w Toruniu spotkali się delegaci polskiego ?wiatka bojerowego na dorocznej "Konferencji Szkoleniowej Floty Polskiej DN". Flota wielkopolska reprezentowana była przez cztery osoby, widoczne na zdjęciu od lewej: Krzysztof, Ewa, Romuald, Józef. Reszta wcze?niej awizowana, nie dojechała.

Konferencja

Konferencja przepracowała uprzednio podany na stronie bojery.pl program w cało?ci, konkretyzuj?c wiele spraw. Następna konferencja za rok nad Zalewem Koronowskim. Wiecej szczegółowych informacji ukaże się na stronie bojery.pl.

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Romuald Rowecki

2014.11.05. Uroczysto?ci 70-lecia istnienia stowarzyszenia Ligi Obrony Kraju, 11 paĽdziernika 2014 r.

Z okazji 70-lecia istnienia stowarzyszenia Ligi Obrony Kraju, 11 paĽdziernika 2014 r. na historycznym wzgórzu ?w. Wojciecha w Poznaniu u podnóża pomnika Armii Poznań, odbyła się jubileuszowa uroczysto?ć, na której obecni byli przedstawiciele władz Wielkopolski, ZG LOK, wielkopolskich organizacji LOK, klubów sportowych oraz reprezentacje służb mundurowych.

70-lecie LOK

Z tej okazji poznańska organizacja LOK, której nadano imię gen. dyw. Franciszka Włada, dowódcy 14. Poznańskiej Dywizji Piechoty (szturmowej) w 1939 r. i pierwszego komandora naszego klubu, ufundowała sztandar pami?tkowy, który został uroczy?cie wręczony.

Po rocznicowych przemówieniach zaproszonych Vipów nast?pił przemarsz służb mundurowych wraz z nowo wręczonym sztandarem do "Domu Żołnierza", gdzie odbyła się okoliczno?ciowa akademia, na której w?ród wielu wyróżnionych medalami, było także sze?ciu zasłużonych członków naszego klubu.

To czcigodne zgromadzenie zakończyło się skromnym żołnierskim poczęstunkiem, w postaci bardzo smacznej golonki z chrzanem.

Romuald

2014.07.21. Komandor Yacht Klubu Polski w PKM LOK, 13 lipca 2014 r.

Na zaproszenie Romualda, szefa Bojerowej Floty Zachodniej DN, w niedzielę 13 lipca przy pięknej słonecznej pogodzie klub odwiedził dostojny go?ć z Warszawy, Pan Janusz Taber, Komandor Yacht Klubu Polski wraz z małżonk? Jadwig?.

Komandor YKP

W miłej atmosferze, przy kawie i ciasteczkach, wysłuchali?my monologu kol. Komandora na temat historii, tradycji oraz bież?cej działalno?ci YKP w Polsce i na ?wiecie, w dyskusji natomiast omówili?my szerzej wspaniałe osi?gnięcia w krzewieniu przez YKP tradycji i etyki żeglarskiej, jak i sposobu finansowania klubu. W tym trudnym dla wszystkich temacie finansowania nast?piła wymiana do?wiadczeń nt. sposobów zdobywania ?rodków.

Ewenementem warszawskiego klubu w ostatnich chudych dla bojerów latach jest silny wzrost liczbowy sekcji bojerowej, która to z 3 osób urosła do 40 (z czego 12-tu ujętych jest w ogólnopolskim rankingu), co jest dziełem prężnego działania "I?ki" Marii Duchowskiej DN P-4, córki wielce zasłużonego dla żeglarstwa polskiego ?p. Tymoteusza Duchowskiego DN P-1. Podobny wzrost liczby bojerowców nast?pił w Holandii.

Janusz DN P-44, mimo osi?gniętego już wieku, czynnie uprawia żeglarstwo wyczynowe, bior?c udział w regatach rangi mistrzostw Polski oraz ?wiata i Europy, latem na wodzie startuj?c na "Finie" a zim? na bojerze klasy DN.

Spotkanie zakończyło się wymian? proporców klubowych pomiędzy dostojnym Go?ciem a Komandorem PKM LOK J. Klimczykiem oraz bojerowcem DN P-175 b. Komandorem A. Szyburskim i umówieniem się na spotkanie na pierwszych centralnych regatach bojerowych.

Mam nadzieję, że nasi komandorzy dotrzymaj? umowy i wyjad? w styczniu 2015 na pierwsze centralne regaty bojerowe "Puchar Warszawy" na zalewie Zegrzyńskim k/ Warszawy.

Fotorelacja ze spotkania znajduje się tutaj.

Romuald DN P-25

2014.07.18. Wicemistrzostwo Polski w klasie Słonka dla naszego zawodnika

Zbigniew Rakocy zdobył tytuł Wicemistrza Polski w klasie Słonka. Wyniki regat (11-13 lipca 2014 r.) znajduj? się tutaj (pdf).

2014.07.11. Regaty żeglarskie OTWARTE MISTRZOSTWA LIGI OBRONY KRAJU W KLASIE CADET, 28-29 czerwca 2014 r.

Po raz pierwszy w historii, Poznański Klub Morski LOK zorganizował regaty o mistrzostwo LOK w klasie Cadet. Impreza została rozegrana w dniach 28-29 czerwca 2014 r., na jeziorze Kierskim w Poznaniu - Kiekrzu.

Załogi LOK-owskie mimo zaproszeń nie bardzo dopisały, ale impreza nabrała międzynarodowej ranki dzięki udziałowi w regatach zawodników z Węgier.

Sobota była pierwszym dniem startów, przy bardzo niestabilnym kierunku wiatru o sile 2-3 m/s rozegrano trzy wy?cigi. Wieczorem odbyło się spotkanie żeglarskie przy grillu. W drugim dniu regat rozegrano dwa wy?cigi. W regatach prym wiodły załogi węgierskie, ale nasi zawodnicy mieli okazję podpatrywać kunszt żeglarzy z Balatonu.

Mistrzami LOK w klasie Cadet została załoga Stanisław Cwojdziński i Igor Haufa z PKM LOK. Uroczysto?ć zakończenia regat i wręczenia pucharów, dyplomów oraz upominków dla wszystkich uczestników regat, u?wietnił swoj? obecno?ci? Sekretarz Biura Wielkopolskiego Zarz?du Wojewódzkiego LOK Pan Bogdan Mrowiec.

 OTWARTE MISTRZOSTWA LIGI OBRONY KRAJU W KLASIE CADET

Mamy nadzieję na organizację kolejnej imprezy z tego cyklu już za rok, z liczniejszym, mamy nadzieję, udziałem załóg z klubów LOK-owskich.

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Szczegółowe wyniki znajduj? się tutaj (pdf).

Patryk Żeberski Wicemistrzem |wiata w radiojachtingu

Olbrzymi sukces, Wicemistrzostwo |wiata w radiojachtingu przy bardzo silnej konkurencji międzynarodowej, a w szczególno?ci licznej ekipy chińskiej, zdobyte przez juniora Patryka Żeberskiego, wychowanka naszej sekcji modelarskiej, nie jest przypadkiem. Patryk jest już trzecim pokoleniem w rodzinie Żeberskich, które aktywnie zajmuje się modelarstwem jachtowym, startuj?c wraz z starszymi kolegami: Romualdem Albrechtem, Pawłem Albrechtem, Waldemarem Hamrolem, Dariuszem Żeberskim i innymi, z dużym powodzeniem w regatach krajowych i zagranicznych.

Morze

Dzisiejsze sukcesy sportowe naszych modelarzy jachtowych, obecnie radiojachtingu, nie s? przypadkowe. Już dużo wcze?niej sukcesy naszych członków były zauważane - patrz miesięcznik "Morze", kwiecień 1954 r. Wymieniony tam Romuald Albrecht, wówczas junior, wychowanek wspaniałego trenera ?p. Czesława Dworka, dzi?, po 60 latach zaawansowany wiekowo senior Romuald Albrecht, w dalszym ci?gu aktywnie pracuje, wychowuj?c następne pokolenia, które corocznie odnosz? znacz?ce sukcesy sportowe i organizacyjne.

Przekonany jestem, że tak wielki sukces nie tylko sportowy, zostanie dostrzeżony przez władze klubowe, które odpowiednio to doceni?, przez silniejsze wsparcie działalno?ci naszych zasłużonych modelarzy.

Należy życzyć dalszych sukcesów sportowych oraz wytrwało?ci w pracy szkutniczej i żaglomistrzowskiej.

Romuald, kibic radiojachtingu

2014.03.31. Kalendarz imprez 2014 Wielkopolskiego Okręgowego Zwi?zku Żeglarskiego

W nowym sezonie żeglarskim nasz klub będzie organizatorem dwóch imprez żeglarskich:

 • 27-29.06.2014 - Otwarte Mistrzostwa Polski LOK w klasie Cadet
 • 20-21.09.2014 - Mistrzostwa Woj. Wielkopolskiego w klasie LAR wraz z Pucharem PKM LOK w klasach C, Słonka, OKD

Naszym zawodnikom życzymy wyników i dobrego sezonu. Szczegóły w kalendarzu imprez 2014 WOZŻ - tutaj (pdf).

2014.03.16. Bojerowe Mistrzostwa |wiata i Europy DN Senior, Haapsalu, Estonia, 1-8 marca 2014 r.

Rok 2014 to rok, w którym najwyższej rangi regaty bojerowe, tj. Mistrzostwa |wiata DN senior, odbywaj? się w Europie, a organizatorem jest Flota Polska DN. Miejscem na zawody wybrano Giżycko, i tam też wykonano wszelkie przygotowania organizacyjne, ażeby miasto i okolice w dniach 1-8 marca 2014 r. mogły godnie przyj?ć bojerowców z całego swiata.

Dwa dni przed rozpoczęciem imprezy niekorzystna prognoza pogody dla tego akwenu zmusiła organizatorów zamienić Giżycko na Haapsalu w Estonii. Nagle zamiast 430 km do Giżycka, mieli?my do przejechania w jednym dniu 1350 km. do Haapsalu.

W Estonii obie imprezy odbyły się w zaplanowanym terminie, dzięki wspaniałej organizacji w wykonaniu polskiej PRC pod kierownictwem Stasia Macura. Do regat przyst?piło 160 zawodników z 18 krajów, w tym 32 Polaków.

Haapsalu 2014

Podium Mistrzostw |wiata zajęli w cało?ci Polacy z Karolem Jabłońskim na czele, który także stan?ł na najwyższym podium w Mistrzostwach Europy, maj?c za sob? reprezentanta Estonii oraz USA. Jedyny reprezentant Wielkopolski, Roger Rowecki, po dłuższej przerwie w regatowaniu, wystartował z do eleminacji Mistrzostw ?wiata, lecz z powodu uszkodzenia sprzętu (masztu) pozostał w grupie "C", gdzie zaj?ł na awaryjnym sprzęcie 2 miejsce. W Mistrzostwach Europy zakwalifikował się do najwyższej grupy, tzn. "A", gdzie uplasował się na 36. miejscu. Kilkuletnia przerwa w wyczynie przy obecnym szybkim postępie technologicznym w bojerach powoduje duże różnice w sprzęcie jak i trymowaniu ?lizgu, co ma decyduj?cy wpływ na wynik.

Regaty odbyły się na czystym lodzie, przy zmiennych wiatrach od 2 m/s do 11 m/s wł?cznie, na akwenie zatoki Haapsalu laht.

Następne Mistrzostwa |wiata odbęd? się w USA, a Mistrzostwa Europy organizować będzie Flota Holenderska, która mimo braku u siebie lodu od kilku lat, znacznie się rozrosła i posiada obecnie 180 aktywnych członków, podobnie jak obecna grupa bojerowa w Warszawie, która z dwóch zawodników rozrosła się do kilkunastu.

Mam nadzieję, że także w Wielkopolsce, tak jak Holandii i Warszawie, w naszej lokalnej flocie bojerowej nast?pi rozwój ilo?ciowy i jako?ciowy.

Romuald

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Szczegółowe wyniki znajduj? się na stronie www.bojery.pl oraz tutaj.

2014.02.05. Sezon bojerowy 2014 otwarty w PKM LOK

W pierwszy wekeend lutego Członkowie naszego klubu rozpoczęli sezon bojerowy, pod wprawnym, fachowym okiem Komandora Floty Zachodniej DN Romualda Roweckiego.

Pierwsze dwa dni możliwo?ci latania bojerowego w tym sezonie, sprawiły nam wielk? niespodziankę. W sobotę 1 lutego nast?piła mobilizacja sprzętu i w idealnych warunkach plus 6 st. C oraz wietrze 5-8 m/s przy bardzo gładkim lodzie, osi?gano prędko?ci ca. 120 km/godz. i okazało się że jezioro jest nieomal za ciasne dla naszej floty 10 bojerów. Niedziela natomiast przywitała bardzo słabym wiatrem, pozwalaj?cym osi?gn?ć prędko?ci zaledwie 50 km/godz., natomiast korzystna była dla szkol?cych się pod trenerskim okiem Józefa Mikulskiego juniorów młodszych i pocz?tkuj?cych Ice-Optimistów.

Relację mogli?my obejrzeć w poznańskiej TVP, w niedzielnym Teleskopie, gdzie między innymi wypowiadał się Romuald Rowecki - legenda polskich bojerów i prekursor klasy DN w Polsce, który mamy to szczę?cie jest Członkiem naszego klubu.

Bojery

Bojery

2013.09.23. Po regatach Puchar PKM LOK, 22 wrze?nia 2013 r.

Regaty Puchar PKM LOK w dniu 22.09.2013 zorganizowane przez Nasz klub rozegrane zostały w pięciu klasach: OPP, Cadet, L 4,7, Słonka, OK. Dinghy. Zachodni wiatr o sile 3-5 m/s pozwolił na sprawne rozegranie 3 wy?cigów w każdej z klas. Mieli?my na regatach go?ci, po raz pierwszy startowali zawodnicy z Klubu Żeglarskiego Kotwica z Rogoźna, ich załoga wygrała regaty w klasie Cadet, ale podium w klasie OK. Dinghy należało wył?cznie do zawodników PKM LOK.

Kalendarz2013

Wyniki regat:

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

2013.09.09. Sukces modelarzy PKM LOK na Mistrzostwach |wiata

W dniach 23 sierpnia - 4 wrze?nia 2013 r. odbywały sie w Polsce Mistrzostwa |wiata modeli sterowanych radiem, w których brali udział zawodnicy z naszego klubu: Paweł Albrecht, Tomasz Sawicki, Waldemar Hamrol i Patryk Żeberski.

W klasie F5-E zajeli następujace miejsca:

 • Senior:
  • Paweł Albrecht - 8. miejsce,
  • Tomek Sawicki - 17. miejsce,
  • Waldemar Hamrol - 28. miejsce.
 • Junior:
  • Patryk Żeberski - 7. miejsce

W klasie F5-M zajeli następujace miejsca:

 • Senior:
  • Paweł Albrecht - 18. miejsce.
 • Junior
  • Patryk Żeberski - 2. miejsce - Wice Mistrz |wiata.

Reszta wyników jest wywieszona w holu hangaru.

Zdjęcia z mistrzostw można obejrzeć tutaj.

2013.04.06. Kalendarz imprez 2013 Wielkopolskiego Okręgowego Zwi?zku Żeglarskiego

Kalendarz2013

W nowym sezonie żeglarskim nasz klub będzie organizatorem tradycyjnie już regat Poznańskich Dni Morza 30.06.2013 w klasach sportowych oraz regat o Puchar PKM LOK w dniu 22.09.2013, które zostan? rozegrane również w klasach sportowych.

Naszym zawodnikom życzymy wyników i dobrego sezonu. Szczegóły w zał?czonym kalendarzu imprez 2013 WOZŻ.

Ewa Krzywiak, Sekretarz PKM LOK

2013.03.15. 1% podatku

Klepsydra

2012.12.08. Uroczysto?ć opłatkowa

Wspaniałe zimowe widoki, silnie o?nieżone drzewa, mróz i biały puch pokrywaj?cy wszystko aż po widnokr?g, a w dole faluj?ce jezioro, w takiej scenerii tradycyjnie, także i w tym roku nasza żeglarska rodzina przeżywała w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze uroczysto?ć opłatkowo-gwiazkow?, która odbyła się pod piękn? choink? w elegancko udekorowanej ?wietlicy klubowej.

Krótkie okoliczno?ciowe zagajenie i kilka słów wspominaj?cych przemijaj?cy rok życia klubowego wygłosiła Ewa, sekretarz klubu, w towarzystwie vicekomandora Tomka. Mimo znacznego mrozu dopisała frekwencja, od najmłodszych optimistów aż po weteranów po osiemdziesi?tce, i dlatego być może ?piew kolęd pod kierownictwem artystycznym i z gitarowym akompaniamentem Dawida, był na znacznie wyższym poziomie niż w latach poprzednich, co zauważyć można było szczególnie przy wykonaniu koledy pt. "Cicha noc".

W czasie przerw konsumowano przyniesione przez uczestników słodko?ci, w?ród których wyróżnił się doskonałym smakiem placek upieczony przez Marię Łakota, która podtrzymuje rodzinn? tradycję. Oprócz kolend i łamania się oplatkiem było mnóstwo wspomnień, snucia planów i radosnego ?miechu. Uroczysto?ć zakończyła się życzeniami "Oby?my spotkali się w tym gronie za rok".

Czuję się w obowiazku podziękować tym, którzy w znacznym stopniu pomogli wykonać szereg prac zwiazanych z przygotowaniem uroczysto?ci opłatkowej, szczególnie nestorce klubowej Irenie, Józefowi, Janowi-ogniomistrzowi i pozostałym.

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Organizator Wanda i Romuald

2012.11.23. Gala żeglarska 2012

Doroczna uroczysta gala, zorganizowana przez Wielkopolski Okręgowy Zwi?zek Żeglarski, na której spotkała się wielkopolska elita żeglarska, odbyła się na terenie MTP w Poznaniu. Uroczysto?ciom towarzyszyły występy młodzieżowego zespołu tanecznego "Rego" z Zb?szynia, oraz piękne szanty żeglarskie spiewane przez Pana Jerzego Porębę-Porębskiego. Przy obecno?ci licznie zgromadzonych komandorów klubów żeglarskich z całej wielkopolski, w miłej i przyjaznej atmosferze dokonano podsumowania działalno?ci żeglarskiej, wyróżniaj?c najlepsze rejsy morskie, ?ródl?dowe i osi?gnięcia sportowe, honoruj?c nagrodami i wyróżnieniami najlepszych. Także najlepsi bojerowcy z naszego klubu otrzymali puchary. Obficie zastawiony stół z zak?skami pozwolił na zaspokojenie nawet najbardziej wybrednych smakoszów, co umilało kuluarowe gawędy wspominaj?ce przygody w czasie odbytych rejsów, czy też osi?gniętych wyników sportowych.

Nagrodzeni za wyniki sportowe w żeglarstwie lodowym 2012 na gali żeglarskiej 2012. Od lewej: Roger Rowecki, Waldemar Hamrol, Bartosz Berkau.

zawodnicy

Romuald Rowecki

Kiedy w roku 2009 pod opiekę otrzymali?my Omegę stoj?c? w hangarze z wyciętym pokładem i w stanie rozkładu nikt z nas nie spodziewał się co może się wydarzyć z naszym zespołem i łodzi? po upłynięciu kolejnych 3 lat. OMEGA z numerem PO 146 została nakładem naszych sił (Adam Marcinkowski, Dariusz Fabi?, Maciej Zalewski) i własnych ?rodków ?rodków finansowych wyremontowana pod fachowym okiem trenera Józefa Mikulskiego. W roku 2010 była gotowa stan?ć do pierwszych zawodów. W kolejnych latach ćwiczyli?my, regatowali?my i jako młoda, ci?gle ucz?ca się ekipa, na?laduj?c najlepszych, zgrywali?my się jako zespół. Podczas licznych regat bardzo często byli?my jedyn? załog? dumnie reprezentuj?c? Poznański Klub Morski LOK. Nie licz?c wspólnych wywrotek, w nerwowym krzyku zwi?zanym z emocjami na poszczególnych regatach ćwiczyli?my staraj?c się osi?gn?ć jeden cel... BYĆ najlepszymi w kategorii OMEGA. Pierwszy duży sukces miał miejsce w roku 2011 i było to zdobycie Mistrzostwa Regionu Wielkopolskiego. Już rok później stanęli?my na starcie w obronie tytułu. Mimo wymagaj?cych warunków wietrznych po raz kolejny zostali?my zwycięzcami Mistrzostw Regionu!

Na Żeglarskiej Gali, odbywaj?cej się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odebrali?my Pierwsz? nagrodę za cały sezon żeglarski 2012 w klasie Omega Turystyczna. I tak okazało się, że po raz pierwszy od kilkunastu lat udało się komu? wygrać z wieloletnim zwycięzc? tej klasyfikacji doskonałym żeglarzem Panem Waldemarem Knasieckim.

zawodnicy

Po otrzymaniu pucharów i krótkiej sesji zdjęciowej nasz sternik Adam Marcinkowski został w imieniu całej załogi po raz kolejny wyczytany do odbioru nagrody. Tym razem była to nagroda w klasyfikacji generalnej za największ? ilo?ć punktów zdobytych w regatach na przełomie całego roku 2012! Naszej załodze w składzie Adam Marcinkowski, Dariusz Fabi?, Maciej Zalewski, Łukasz Kolicki udało się przekroczyć magiczn? granicę 100 punktów.

zawodnicy

Jak podkre?lał prowadz?cy galę żeglarsk? Pan Cezary Gruszczyński (wieloletni członek Zarz?du KS Posnania oraz Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Zwi?zku Żeglarskiego) jeszcze nikomu w historii nie udało się tej granicy przekroczyć. My zdobyli?my 101 punktów.

Adam Marcinkowski

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

2012.10.24. Uroczyste zakończenie wielkopolskiego sezonu żeglarskiego, 21.10.2012 r.

Tradycyjnie uroczysto?ć zakończenia wielkopolskiego sezonu żeglarskiego klas młodzieżowych zawierała akcent bojerowy w postaci wręczenia pucharów za zwycięstwo w Pucharze Prezesa Wielkopolskiego Zwi?zku Żeglarskiego w klasie Ice-Optimist.

 1. m. Jan Sibilski, ŻLKS Kiekrz
 2. m. Jakub Olejnik, PKM LOK Poznań
 3. m. Patryk Żeberski, PKM LOK Poznań

zawodnicy

Gratulacje dla najlepszych!!!

Romuald Rowecki

2012.10.24. Ogólnopolskie spotkanie działaczy bojerowych Floty polskiej DN, 20-21.10.2012 r., Zalew Koronowski

Nad Zalewem Koronowskim w dniach 20-21.10.2012 odbyło się ogólnopolskie spotkanie działaczy bojerowych Floty Polskiej DN, w którym brali udział delegaci z całego polskiego ?wiata bojerowego. Wielkopolskę reprezentowała silna ekipa PKM LOK, w składzie: kol. M. Cwojdziński, A. Groński, J. Mikulski, R. Rowecki i A. Szyburski, która brała aktywny udział w dwudniowych naradach.

Dyskutowano wiele tematów zwi?zanych z organizacja bojerów w Polsce, podkre?laj?c, że naszym zadaniem jest popularyzacja tego sportu. Najważniejszym tematem było "bezpieczeństwo na lodzie". W dyskusji nt. bezpieczeństwa na lodzie okazało się, że nasza organizacja bojerowa w Wielkopolsce jest dobrze zorganizowana, wyposażona zgodnie z wymaganiami w kadry i sprzęt do organizacji regat bojerowych. Brakuje nam tylko szerszego udziału w regatach centralnych, i tym samym wyników sportowych.

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

Romuald Rowecki

2012.09.01. Regaty MISTRZOSTWA POLSKI W KLASIE SŁONKA 2012, 24-28.08.2012 r., jezioro Kierskie

logologo
logologo

W dniach 24-28.08.2012 mieli?my przyjemno?ć wraz z Polskim Zwi?zkiem Klasy Słonka zorganizować MISTRZOSTWA POLSKI W KLASIE SŁONKA 2012 w kategoriach Senior i Junior.

Organizatorzy regat pragn? bardzo podziękować sponsorom imprezy, firmom:

 • Żywiec Zdrój S.A.
 • Wielkopolska Spółka Gazownictwa w Poznaniu
 • firma SORT
 • Grupa Reklamowa Multiradio

których wsparcie pozwoliło na organizację pięciodniowej imprezy żeglarskiej w formie i oprawie jak? mieli?cie Państwo okazję zobaczyć.

Szczególne podziękowania składamy na ręce Prezydenta Polskiego Zwi?zku Klasy Słonka - Członka PKM LOK Zbyszka Rakocy, bez Jego olbrzymiego wkładu pracy, zaangażowania impreza nie miałaby miejsca.

Osobne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych przy organizacji imprezy.

W regatach jako pierwsi rywalizowali seniorzy, w dniach 24-26 sierpnia przy sprzyjaj?cych warunkach pogodowych 16 startuj?cych załóg seniorskich rozegrało 9 wy?cigów, które wyłoniły zwycięzców.

W poniedziałek i wtorek 27-28 sierpnia mogli?my kibicować 14 załogom juniorskim, w pierwszym dniu siła wiatru dochodziła w powiewach do ponad 11 m/s, ale wszystkie załogi doskonale sobie poradziły w tych warunkach.

Komisja Regat sprawnie "kierowała ruchem", do Zespołu Protestowego wpłynęły w trakcie całych regat dwa protesty, które zostały rozpatrzone. Publiczno?ć zgromadzona na przystani Poznańskiego Klubu Morskiego przez kilka dni regat, kibicowała zawodnikom. Wszyscy oczekiwali sobotniego Wieczoru Kapitańskiego, na który przybyło 150 osób - zawodnicy, zaproszeni go?cie, członkowie klubu i zwi?zku, sędziowie. Nie zawiedli?my oczekiwań uczestników i laserowe pokazy oraz muzyka wprowadziły uczestników w szampański humor.

W niedzielę, ostatnim dniu regat seniorskich podczas uroczysto?ci zakończenia regat zwycięzcy odebrali puchary i warto?ciowe nagrody, juniorom medale zostały wręczone we wtorek. Szczegółowe wyniki regat znajduj? się tutaj.

zawodnicy

Fotorelację z imprezy można obejrzeć tutaj i tutaj.

Relacje z kolejnych dni regat pojawiły się na antenie Telewizji Polskiej:

Ewa Krzywiak, Członek Zarz?du-sekretarz PKM LOK

Regaty Poznańskie Dni Morza, 23-24 czerwca 2012 r.

Cykliczna impreza, organizowana przez Poznański Klub Morski LOK, została rozegrana na jeziorze Kierskim w dniach 23-24 czerwca 2012 r. W sobotę startowały Omegi turystyczne w liczbie 16 załóg, wygrali aktualni Mistrzowie Okręgu Wielkopolskiego - załoga PKM LOK Adam Marcinkowski, Dariusz Fabi?, Łukasz Kolicki. Niedziela była dniem startów klas L 4,7, E, C, S, OK. D, OPP, w sumie ponad 70 łodzi. Rozegrano po trzy wy?cigi w każdej z klas, przy południowo-zachodnich wietrze o sile 2,5-4 m/s.

Gratulujemy zwycięzcom, wyniki regat w poniżej.

2014.12.18. Życzenia ?wi?teczne

Życzenia ?wi?teczne

2014.12.09. Zaproszenie na Opłatek - 21 grudnia 2014 r.

Opłatek

2014.11.13. Porz?dkowanie terenu

Porz?dkowanie terenu

2014.09.09. Zawiadomienie o regatach Puchar PKM LOK i Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w klasie Laser Radial

Puchar PKM LOK

2014.06.10. Zawiadomienie o regatach "Otwarte Mistrzostwa LOK w klasie Cadet"

Otwarte Mistrzostwa LOK w klasie Cadet

2014.04.22. Sprzątanie klubu

1%

2013.12.18. Życzenia

Życzenia

2013.11.06. Zaproszenie na Galę Żeglarsk? 2013

Gala Żeglarska

2013.10.08. Komunikat Bosmana

Komunikat Bosmana

2013.10.04. Zaproszenie

Zakocznienie sezonu

2013.09.09. Zawiadomienie o regatach Puchar PKM LOK, 22 wrze?nia 2013 r.

Klepsydra

2013.07.30. Zebranie organizacyjne 10 sierpnia 2013 r. godz. 17.00

Zarz?d PKM LOK prosi Członków PKM LOK o udział w zebraniu organizacyjnym w dniu 10.08.2013 (sobota) o godz. 17.00, w ?wietlicy klubu.

Tematy do omówienia:

 1. Segregacja odpadów
 2. Sekcja turystyczna - zakupy i remonty łodzi, zasady korzystania ze sprzętu, obowi?zki opiekunów
 3. Sekcja Sportowa, Sekcja Radiojachtingu - wyniki, zakupy sprzętu
 4. Finanse klubu - przychody/rozchody, dłużnicy
 5. Inwestycje - remonty, plan inwestycji
 6. Sprawozdanie z zebrań Zarz?du PKM LOK
 7. Realizacja imprez klubowych
 8. Wolne wnioski

Prosimy o niezawodny udział w zebraniu i zgłaszanie ewentualnych tematów do omówienia.

W imieniu Zarz?du PKM LOK: Ewa Krzywiak, Sekretarz PKM LOK

2013.06.04. Zawiadomienie o regatach "Poznańskie Dni Morza 2013"

Poznańskie Dni Morza 2013

Kliknij na miniaturę lub tutaj aby zobaczyć zawiadomienie w pełnym rozmiarze (plik w formacie pdf).

2013.02.21. Zawiadomienie

Klepsydra

2012.12.11. Życzenia

Życzenia

2012.11.23. Zaproszenie na Opłatek

zawodnicy

Uczestnicy uroczysto?ci gwiazdkowo-opłatkowej przynosz? ze sob? "co?", czym będziemy się wspólnie raczyć i cieszyć!!!

2012.09.18. Zawiadomienie o regatach PUCHAR PKM LOK

zawiadomienie

Kliknij na miniaturę lub tutaj aby zobaczyć zawiadomienie w pełnym rozmiarze (plik w formacie pdf).

2012.07.30. Zawiadomienie o regatach MISTRZOSTWA POLSKI W KLASIE SŁONKA, Poznań, 24-28.08.2012 r., jezioro Kierskie

zawiadomienie

Kliknij na miniaturę lub tutaj aby zobaczyć zawiadomienie w pełnym rozmiarze (plik w formacie pdf).

program

Kliknij na miniaturę lub tutaj aby zobaczyć program regat w pełnym rozmiarze (plik w formacie pdf).

Zgłoszenie do regat znajduje się tutaj (plik Microsoft Word doc).

2012.06.11. Poznańskie Dni Morza 2012, 23-24 czerwca 2012 r.

zawiadomienie

zawiadomienie

2012.03.22. Zaproszenie

zawiadomienie

2012.03.20. Sprzątanie klubu

zawiadomienie

2012.03.19. Zaproszenie

Pragnę zaprosić na zebranie sekcji turystycznej PKM Lok Poznań. Zebranie odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 25.03.2012 o godz. 12.00 w świetlicy klubowej. Sprawy ważne do omówienia na zebraniu:

 1. przydział łodzi klubowych
 2. dokończenie budowy nowej żaglowni łodzi turystycznych
 3. przygotowanie remontu slipów
 4. propozycja rejsów morskich i zatokowych (Kolega Lech Słodecki)
 5. wolne głosy i dyskusja

Zapraszam

Marek Berkau, kierownik sekcji turystycznej

2012.02.13. 1% PODATKU NA POZNAŃSKI KLUB MORSKI LOK

Zarz?d Poznańskiego Klubu Morskiego LOK zwraca się z pro?b? do wszystkich członków oraz sympatyków o przekazanie 1% swojego podatku na rzecz naszego klubu.

Aby przekazać 1% swojego rocznego podatku wystarczy tylko w swoim rozliczeniu rocznym PIT 36 lub PIT 37, podać numer KRS oraz nazwę naszego klubu. Wyliczon? kwotę 1% podatku przeleje za nas na konto klubu urz?d skarbowy.

Osoby, które wypełniaj? PIT-36 powinny:

 • w poz. 301: wpisać nr. KRS - "0000086818"
 • w poz. 302: wpisać wyliczon? kwotę 1% podatku
 • w poz. 303: wpisać nazwę naszego klubu: "Poznański Klub Morski LOK"
 • w poz. 304: wpisać znak "X"

Osoby, które wypełniaj? PIT-37 powinny:

 • w poz. 122: wpisać nr. KRS - "0000086818"
 • w poz. 123: wpisać wyliczon? kwotę 1% podatku
 • w poz. 124: wpisać nazwę naszego klubu: "Poznański Klub Morski LOK"
 • w poz. 125: wpisać znak "X"

Osoby przekazuj?ce 1% podatku prosimy o poinformowanie o wielko?ci kwoty przekazanej do Skarbnika Katarzyny Ryszczyńskiej.

Powyższa informacja jest niezbędna w celu uzyskania przekazanego przez Państwa 1% podatku na Nasz Klub.

2012.01.23. Kalendarz imprez Wielkopolskiego Okręgowego Zwi?zku Żeglarskiego 2012

zawiadomienie

W nowym sezonie żeglarskim nasz klub będzie w czerwcu organizatorem tradycyjnie już regat Poznańskich Dni Morza w klasie Omega i klasach sportowych.

W sierpniu będziemy współorganizować wraz z Polskim Zwi?zkiem Klasy Słonka Mistrzostwa Polski seniorów i juniorów w tej klasie. Regaty o Puchar PKM LOK i Puchar WOW LOK zostan? rozegrane w terminie wrze?niowym, w klasach sportowych.

Naszym zawodnikom życzymy wyników i dobrego sezonu. Szczegóły w zał?czonym kalendarzu imprez 2012 WOZŻ.

Ewa Krzywiak, Sekretarz PKM LOK

2012.02.13. Sezon bojerowy na Jeziorze Kierskim rozpoczęty

Rozpoczęcie sezonu

Sezon bojerowy 2012 na jeziorze Kierskim rozpoczęty, w dniach 11-12.02.2012 rozegrano regaty bojerowe o Puchar Komandora PKM LOK. Przy pięknej słonecznej pogodzie i 9 stopniowym mrozie, wietrze 2.5-3,5 m/s rozegrano 7 wy?cigów, w klasach DN Senior i DN Junior. Sędzi? Głównym regat był Józef Mikulski. Wyniki regat znajduj? się tutaj.

Po raz pierwszy w historii klubu mieli?my okazję tzw. wej?cia na żywo dla telewizji, o godz. 13.05 w niedzielę telewizja Polsat News zrealizowała 5 minutowe wej?cie na żywo, organizator regat - nasza legenda bojerów Romuald Rowecki opowiedział o sporcie bojerowym i zorganizowanych regatach. Pojawili się również reporterzy z PTV oraz radia Merkury.

Organizację pierwszych w tym roku regaty bojerowych uważamy za udan?. Może wiatr mógł być silniejszy.

Zapraszamy do udziału w kolejnych regatach:

 • 18-19.02.2012 - Puchar Prezesa WOZŻ
 • 25-26.02.2012 - Mistrzostwa Okręgu Wielkopolskiego

Copyright © 2005 Poznański Klub Morski Ligi Obrony Kraju

Projekt, wykonanie, administracja: BB